Hlavní obsah
Odpad do Brazílie dopravila firma Hanjin. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kontaminovaný český odpad mohl testovat účinnost brazilské kontroly

Brazilské úřady se domnívají, že kontejner s 22 tunami nelegálního odpadu z Česka měl vyzkoušet účinnost kontroly brazilské pobřežní inspekce pro případnou dopravu dalšího odpadu. Uvedl to brazilský list O Estado de Sao Paulo. Podezření nahrávají i vyjádření německých odborníků pro středeční vydání deníku Hamburger Abendblatt, podle kterých by likvidace odpadu v Hamburku byla levnější než jeho doprava do Brazílie.

Odpad do Brazílie dopravila firma Hanjin. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kontaminovaný český odpad mohl testovat účinnost brazilské kontroly

Podle expertů stála doprava kontejneru s kontaminovaným odpadem přibližně 3000 eur (75 000 korun). Spálení jedné tuny odpadu v beztak drahém Německu přitom stojí asi 100 eur (2500 korun), likvidace celého kontejneru by tak vyšla na 2200 eur (55 000 korun).

List Hamburger Abendblatt také bez dalšího upřesnění uvedl, že odpad mohl ve skutečnosti pocházet z Koreje. Brazilské úřady už dříve uvedly, že kontejner do země dopravila korejská firma Hanjin Shipping a obchod pro českou firmu Neoma zprostředkovávala hongkongská firma Dashan, což též vyvolává podezření. Brazilští ochránci životního prostředí navíc tvrdí, že země nemusí dovážet odpad k recyklaci, protože v samotné zemi je ho hojná nabídka.

Podle mluvčího brazilské agentury pro životní prostředí (IBAMA) Fernanda Marquese ti, kdo byli zapleteni do dovozu zachyceného kontejneru, chtěli "otestovat" brazilskou přístavní inspekci. Marques uvedl, že sílí důkazy o tom, že Brazílie se stává jedním z cílových odkladišť zahraničního odpadu.

Podle německého listu Die Tageszeitung je vývoz toxického odpadu výnosným obchodem. Odpady podle deníku míří především do afrických zemí, roste ale také objem vývozu do Brazílie. Tímto způsobem se vyváží především použitá elektronika, jejíž likvidace by v Evropě byla kvůli přísným ekologickým normám velmi drahá.

V kontejneru byly kontaminovaný odpad

V kontejneru měly být oficiálně plasty určené k recyklaci. Inspektoři v kontejneru našli "kontaminované usazeniny", špinavé obaly na čistící prostředky, použité jednorázové plenky či blíže neupřesněný kontaminovaný odpad, uvedl již dříve brazilský deník Diário Popular.[celá zpráva]

V kontejneru byla objevena také živá žížala, která by podle odborníků mohla pomoci odhalit, odkud odpad pocházel. Žížala byla zaslána k analýze na federální univerzitu ve městě Santa Maria.

Česká firma Neoma, která kontejner pro brazilskou firmu Recoplast vypravila, se ale ohradila proti nařčení, že materiál byl toxický. Společnost specializovaná na vývoz recyklovatelných plastů do celého světa tvrdí, že celá aféra je výsledkem nekalého boje asijských firem o pozici na brazilském trhu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků