Hlavní obsah
 

Kolumbie vyhlásila stav nouze, obětí sesuvu je 273

Stav nouze vyhlásil v Kolumbii tamní prezident Juan Manuel Santos. Stalo se tak dva dny po tragickém víkendovém sesuvu půdy, při němž podle úřadů zahynulo na jihozápadě země nejméně 273 lidí. Zatímco první obyvatelé města Mocoa začali pohřbívat své mrtvé příbuzné, další lidé se stále pohřešují a panují obavy, že počet mrtvých dále poroste, uvedla agentura AP.

 
Kolumbie vyhlásila stav nouze, obětí sesuvu je 273

Santos vyhlásil v reakci na ničivý sesuv stav „ekonomické, sociální a ekologické nouze“ a přislíbil, že centrální vláda věnuje na „humanitární priority“ spojené s přírodní katastrofou 40 miliard kolumbijských pesos (téměř 350 miliónů korun).

První z 273 obětí, mezi nimiž jsou více než čtyři desítky dětí, byly v pondělí pohřbeny příbuznými, které živel mnohdy připravil o několik členů rodiny.

Lidé pohřbívají oběti.

Foto: ČTK/AP

„Takhle je to lepší, když to víme. Aspoň máme jistotu, kde je,“ řekl AP dvaadvacetiletý Danilo Garzón García během pohřbu své malé sestry, jejíž tělo nalezla rodina dlouhé hodiny po sesuvu.

Narážel tím na nejistotu dalších obyvatel Mocoy, kteří stále pátrají po svých blízkých. Podle záchranářů stále existuje naděje, že mohl někdo z desítek pohřešovaných přežít, zmenšuje se však s každou hodinou.

Následky záplav a sesuvu půdy

Foto: Jaime Saldarriaga, Reuters

Sesuvy půdy, způsobené silnými lijáky, zničily většinu čtyřicetitisícového města Mocoa. Zraněno bylo dalších více než 400 lidí a stovky dalších zůstávají v nouzových evakuačních střediscích. Ve městě byly přerušeny dodávky elektrického proudu a pitné vody.

Ke katastrofě, která je podle místního tisku jednou z nejhorších za několik let, přispělo i zvýšené kácení lesů v oblasti v posledních letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků