Hlavní obsah
Chilský prezident Sebastián Piňera je proti potratům. Foto: Profimedia.cz

Jedenáctiletou Chilanku zneužíval otčím, stát jí zakazuje interrupci

Chilskou veřejností hýbe debata o tom, zda by 11letá dívka, která otěhotněla po znásilnění otčímem, měla mít možnost jít na interrupci. S touto výzvou se na vládu konzervativní jihoamerické země obrátila organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI). Chilské zákony potraty zakazují za všech okolností.

Chilský prezident Sebastián Piňera je proti potratům. Foto: Profimedia.cz
Jedenáctiletou Chilanku zneužíval otčím, stát jí zakazuje interrupci

Dvaatřicetiletý muž z jihochilského města Puerto Montt je obviněn z toho, že po dobu dvou let opakovaně znásilňoval svou nevlastní dceru. Dívka jménem Belén je nyní ve 14. týdnu těhotenství a její případ rozděluje šestnáctimiliónovou zemi.

Konzervativní část Chilanů trvá na tom, že protipotratový zákon by měl být dodržen i v tomto případě. Sílí ale hlasy liberálnější části společnosti, které volají po tom, aby byl Belén potrat umožněn a letitý zákon zakazující umělé přerušení těhotenství byl změněn.

"Je zodpovědností chilského státu poskytnout jí veškerou nutnou podporu ve chvíli, kdy se vyrovnává se strašnými fyzickými a psychickými důsledky znásilnění a těhotenství jako jeho důsledku," vyzvala úřady AI v prohlášení, v němž požaduje, aby dívce stát umožnil případný potrat.

Dítě budeš milovat, povzbuzuje prezident

O výjimce odmítá přemýšlet i pravicový prezident Sebastián Piňera, který ocenil "dospělost", s jakou prý 11letá Belén svůj úděl nese, a prohlásil, že své dítě bude milovat.

Ministr zdravotnictví Jaime Maňalich, kterého prezident pověřil "osobním dohledem" na zdraví dívky, oznámil, že stát žádnou výjimku v jejím případě činit nebude.

Chile patří k ekonomicky rozvinutějším zemím Jižní Ameriky, ve společenských tématech se však řadí mezi ty konzervativnější. Například rozvody schválil parlament až v roce 2004.
Klima ve společnosti se však mění a bývalá prezidentka Michelle Bacheletová, která je favoritkou letošních voleb, prosazuje povolení potratů v případech znásilnění či zdravotního rizika. Podobné pravidlo již v Chile v minulosti platilo, potraty však zcela zakázala vláda diktátora Augusta Pinocheta, který zemi vládl v letech 1973–1990.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků