Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Je to idiot, hodnotí prý Trumpa i jeho vlastní lidé

Nepoučitelný tvrdohlavec s inteligencí školáka, před kterým se musejí schovávat dokumenty, jejichž podpisem by mohl ohrozit bezpečnost Spojených států. Tak hodnotí Donalda Trumpa i jeho vlastní spolupracovníci, píše ve své knize Fear: Trump in the White House (Strach: Trump v Bílém domě) prestižní novinář Bob Woodward.

Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Je to idiot, hodnotí prý Trumpa i jeho vlastní lidé

Dílo vzniklo na základě desítek rozhovorů s lidmi pracujícími v prezidentově blízkém okolí. Woodward podle listu The Washington Post popisuje atmosféru v Bílém domě jako „administrativní puč“ či „nervové zhroucení“ prezidentova úřadu.

„Je to idiot. Nemá smysl snažit se jej o čemkoli přesvědčit. Je úplně vykolejený,“ pronesl zase podle Woodwarda personální šéf Bílého domu John Kelly během jedné ze schůzek zaměstnanců prezidentského úřadu. „Ani nevím, proč jsme tady. Je to nejhorší práce, jakou jsem kdy dělal,“ dodal.

Ministr obrany James Mattis například podle knihy přirovnal Trumpovo chápání k „žákovi páté nebo šesté třídy”, když se mu marně snažil vysvětlit důležitost výstražného systému na Aljašce.

Kradou mu dokumenty

Jedna z pasáží popisuje snahu některých zaměstnanců zabránit tomu, aby prezident podepsal nežádoucí dokumenty. Například bývalý ekonomický poradce Gary Cohn jednoho dne našel na prezidentově stole návrh dokumentu, který by opatřen Trumpovým podpisem vyvázal Spojené státy ze zásadní obchodní dohody s Jižní Koreou. Prezidentovi lidé měli strach, že zrušení smlouvy ohrozí schopnost USA okamžitě reagovat na jadernou hrozbu ze Severní Koreje.

„Ukradl jsem ho ze stolu,“ řekl podle knihy Cohn o dokumentu jednomu ze svých známých.

Podobně se v několika případech zachoval bývalý personální tajemník Rob Porter. Ten odhadl, že třetinu svého pracovního času trávil tím, že se snažil Trumpa odradit od nebezpečných nápadů.

Je vzteky bez sebe

Kniha se věnuje rovněž zásadnímu současnému Trumpovu problému, kterým je vyšetřování údajné ruské spolupráce s jeho volebním týmem. Prezident je podle svých lidí touto kauzou doslova posedlý a vyvolává v něm vztek a paranoidní reakce.

Jeho někdejší osobní právník John Dowd se podle knihy letos v lednu pokusil Trumpa připravit na možný výslech u zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

„Tohle je zatracený výmysl,“ řekl podle knihy Trump o obviněních ze spolupráce s Rusy na začátku zkušební lekce. „Já nechci vypovídat,“ prohlásil prý po půl hodině rozhovoru s Dowdem, který se jej snažil připravit na možné Muellerovy dotazy.

Woodward v minulosti dvakrát získal Pulitzerovu cenu a spolu s kolegou Carlem Bernsteinem stál u prozrazení aféry Watergate vedoucí k pádu prezidenta Richarda Nixona v roce 1974. Jeho postavu ve filmu Všichni prezidentovi muži ztvárnil Robert Redford.

Vydání díla čítajícího 448 stránek plánuje na příští úterý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků