Hlavní obsah
Íránský prezident Hasan Rúhání Foto: Fars News/Majid Hagdost, Reuters

Írán chce ukončit spory kolem svého jaderného programu

Ministři zahraničí Íránu a skupiny 5+1 (USA, Francie, Británie, Rusko a Čína jako pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německo) se ve čtvrtek v New Yorku dohodli na pokračování rozhovorů kvůli spornému íránskému jadernému programu. Teherán chce spory ukončit během několika málo měsíců.

Íránský prezident Hasan Rúhání Foto: Fars News/Majid Hagdost, Reuters
Írán chce ukončit spory kolem svého jaderného programu

Na jednání, které se uskutečnilo na okraj zasedání Valného shromáždění OSN, se poprvé po šesti letech sešli šéfové diplomacie USA a Íránu. Za Írán byl přítomen ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který podle informací agentury Reuters seděl vedle svého amerického protějšku Johna Kerryho.

Podle unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové se všechny jednající strany dohodly na "cestě vpřed a na ambiciózním časovém rámci". Jednat budou v Ženevě v polovině října.

Zaríf i nový íránský prezident Hasan Rúhání, který do New Yorku na Valné shromáždění rovněž přicestoval, tvrdí, že mají zájem spor co nejdříve ukončit. Jde jim o zrušení mezinárodních sankcí, které svět na Írán uvalil za jeho neústupnost v jaderném programu.

Íránská jaderná zařízení

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Íránci podle agentury AP prozatím nepřesvědčili, že neusilují o výrobu jaderné zbraně, z čehož je podezírá mnoho západních zemí. V rozhovorech ve formátu Írán a skupina 5+ 1 se vyjednávači a diplomaté marně snaží přimět Teherán k tomu, aby přestal obohacovat uran nad hranici, jejíž překonání je nezbytné na cestě k jaderné zbrani. To však vyloučil při svém letošním nástupu do funkce i Rúhání, třebaže zároveň ujistil, že Írán nikdy nebude vyrábět jadernou bombu.

Související témata

Nově zvolený íránský prezident Hasan Rúhání

Foto: Fars News/Seyed Hassan Mousavi, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků