Hlavní obsah
Žena u hraničního plotu v mexiké Tijuaně Foto: Edgard Garrido, Reuters

Imigranti mají před Trumpem respekt, nelegálních přechodů z Mexika je o 40 procent méně

Počet imigrantů, kteří do Spojených států nelegálně přicházejí z Mexika, klesl od ledna do února o 40 procent, uvedl ve čtvrtek ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. K poklesu došlo po nástupu Donalda Trumpa do funkce 20. ledna. Ten z imigrační politiky učinil jeden z hlavních bodů svého programu již v průběhu prezidentské kampaně.

Žena u hraničního plotu v mexiké Tijuaně Foto: Edgard Garrido, Reuters
Imigranti mají před Trumpem respekt, nelegálních přechodů z Mexika je o 40 procent méně

Proud imigrantů z Mexika poměřovaný počtem zadržených na jižní hranici klesl z 31 578 na 18 762 osob, uvedl Kelly v prohlášení. Uvedl v něm také, že podle Úřadu celní a hraniční ochrany USA, jenž data zpracoval, v tomto období počet zadržených na hranici obvykle stoupá. Kelly tuto změnu připisuje Trumpově přísné imigrační politice.

Čerstvě zvolený prezident nařídil pět dní po nástupu do funkce vybudovat podél hranice s Mexikem zeď dlouhou zhruba 3200 kilometrů a žádá od jižního souseda, aby náklady na její stavbu uhradil. To mexická strana opakovaně odmítla. Jedním z Trumpových předvolebních slibů bylo rovněž zablokování peněz z federálních fondů těm městům a státům, které lidem žijícím v USA bez dokumentů skýtají útočiště. Přislíbil též deportovat mnohé z odhadovaných 11 milionů imigrantů, kteří v USA přebývají nelegálně.

Nová pravidla zavedená Trumpovou administrativou před měsícem zahrnují i plán vracet osoby bez dokumentů do Mexika, i když nepůjde o Mexičany. Americká vláda tvrdí, že k žádným masovým deportacím nedojde, jen imigračním úředníkům dodá prostředky k vymáhání již platných zákonů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků