Hlavní obsah
Dorian Foto: Reuters

Hurikán Dorian se žene na pobřeží Spojených států

S obavami sledují obyvatelé východního pobřeží Spojených států postup hurikánu Dorian. Živel se se začal přesouvat z Bahamských ostrovů a ve čtvrtek v 8.00 SELČ se nacházel nad mořem u amerického státu Jižní Karolína. Mířil severovýchodním směrem rychlostí 11 kilometrů v hodině.

Dorian Foto: Reuters
Hurikán Dorian se žene na pobřeží Spojených států

Po lehkém oslabení začal opět nabírat na síle. Z druhé kategorie stoupl na třetí. Aktuálně ho provází vítr o rychlosti 185 kilometrů v hodině.

Národní středisko pro hurikány varovalo, že bouře na východním pobřeží Spojených států značně zvedne hladinu moře a může způsobit životu nebezpečné záplavy od Georgie až po Virginii. Americké úřady před příchodem hurikánu nařídily na východním pobřeží evakuaci asi 2,2 milionu obyvatel.

Policie sdělila, že části jihokarolínského města Charleston už jsou zatopeny a že situace se zhoršuje. Obchody a restaurace v centru přístavu lidé zabednili. V oblasti Charlestonu je více než 21 tisíc domácností bez elektřiny.

Národní středisko pro hurikány v předpovědi uvádí, že Dorian během čtvrtka zeslábne, druhé kategorie by mohl dosáhnout ještě před příchodem k pobřeží Severní Karolíny, kde je očekáván večer místního času (v noci na pátek SELČ).

V pátek se hurikán podle meteorologů od americké pevniny odpoutá a zamíří severovýchodním směrem nad Atlantik. O víkendu by mohl zasáhnout kanadskou provincii Nové Skotsko a následně kanadský ostrov Newfoundland.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků