Hlavní obsah
 

Horníci uvěznění v chilském dole až do Vánoc natočili, jak přežívají

Čtvrteční videozáznam ukázal, že 33 horníků uvězněných v chilském dole, je v dobrém stavu, i když většina z nich má vousy a ztratili kolem deseti kilogramů. Snaží se organizovat si čas, uvedla BBC a CNN.

 
Horníci uvěznění v chilském dole až do Vánoc natočili, jak přežívají

„Tady dole jsme si to dobře zorganizovali,“ řekl na kameru jeden z horníků. „Tady se bavíme, máme tu schůzi každý den. Na ní si děláme plány. A tady se modlíme,“ seznamoval lidi na povrchu s prostředím, ve kterém žijí.Mají k dispozici  padesát metrů čtverečných

Na záběru už byly vidět i léky a zdravotnický materiál, který jim spustili úzkou šachtou.
Horníci už dostali kříž, o který požádali, a obrázky svatých, aby si mohli vytvořit oltář. Dostali také karty. Požádali i o chilskou vlajku, kterou jim též seslali. [celá zpráva]

Podle chilského ministra zdravotnictví Jaime Manalicha je z videa patrné, že horníci jsou v dobrém zdravotním stavu, i když kvůli nedostatku potravy zhubli a byli dehydrovaní. V šachtě je horko, teplota dosahuje 29,5 stupně, většina je jich bez triček.

Aby si udrželi kondici a dobrou náladu, připravili pro ně každodenní cvičení. Podle čtvrteční zprávy se ale u třech nebo čtyř projevují známky deprese, nespí a cítí se psychicky špatně. Proto jim také dodali antidepresiva.

Jeden z nich vyjádřil přání všech: "Dostaňte nás odsud brzo." Další však žertovali. Když jeden ležel na kamení, druhý mu říkal: "Jo, ty máš pružinovou matraci". A kromě obrázků svatých se na záběru mihla i fotografie svlečené ženy.

Těžaři a inspektoři čelí žalobě

Majitelé dolu a vládní inspektoři už čelí žalobě, kterou na ně podala rodina jednoho z horníků. Podle nich nebyla dodržena bezpečnostní opatření, když se důl v roce 2008 znovu otevíral. Úřady přesto otevření schválily. Jakmile byl zahájen proces, soud nařídil zmrazit prostředky společnosti v hodnotě 1,8 miliónu dolarů, z nichž by se platily případní kompenzace.

Otázkou také bylo, zda záchranné operace po závalu hlavní chodby z 5. srpna probíhaly správně. O dva dny později při záchranné operaci byla zavalena i šachta přivádějící vzduch, která měla sloužit jako úniková. Proto se musí vrtat nová záchranná šachta z boku hory, což potrvá dva až tři měsíce.  [celá zpráva]

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků