Hlavní obsah
Václav Havel Foto: Profimedia.cz

Havel pro CNN: Experti nerozpoznali náladu lidí v arabských zemích

Za světodějnou událost, o níž nikdo neví, kam povede a jak skončí, označil libyjské povstání bývalý český prezident Václav Havel. Exprezidentův komentář k vývoji v arabských zemích, natočený minulý týden v Praze, v úterý vysílala americká zpravodajská televize CNN.

Václav Havel Foto: Profimedia.cz
Havel pro CNN: Experti nerozpoznali náladu lidí v arabských zemích

"Existují tisíce odborníků, na ministerstvech, na univerzitách, ve vědeckých ústavech, kteří se na arabský svět specializují. Ani jeden z nich nepředpověděl, že se něco takového může stát," řekl Havel. "Co experti nedokázali rozpoznat, je skutečná nálada lidí. Vlády odmítaly přijmout pravdu o svých vůdcích."

Příkladem je podle Havla libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. "Každý o něm věděl, že je hlupák, šašek, komická figura. Nikdo ale neřekl, že je blázen a zločinec. Musel začít vraždit vlastní národ a bránit odklízení mrtvol z ulic, než vyšlo najevo cosi, co se mělo dávno vědět."

V libyjském dramatu podle Havla možná sehrává roli i ropa. Dokud budou ekonomické zájmy nadřazovány zájmům lidí a lidským právům, společnost nic dobrého nečeká, poznamenal bývalý prezident.

Bude-li konflikt v Libyi dál pokračovat, má Havel obavy z dalších obětí. "I když ale arabští vládcové padnou, region očekávají mnohem těžší časy, než jakými procházela střední Evropa v roce 1989," upozornil.

Když Havel opustil politiku, napsal divadelní hru nazvanou prostě Odcházení, uvedla v komentáři ke slovům Václava Havla CNN. "Na Blízkém východě, kde se doživotní vládcové stali normou, by to možná měla být povinná četba," poznamenal moderátor CNN Jim Clancy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků