Hlavní obsah

Guvernér Blagojevich obviněný z korupce prohlásil, že neodstoupí

Illinoiský guvernér Rod Blagojevich obviněný z korupčních snah při obsazování senátorského křesla uvolněného po zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem, neodstoupí a bude za své očištění bojovat do posledního dechu. Prohlásil to v pátek před novináři v hlavním městě státu Illinois Springfieldu.

Guvernér Blagojevich obviněný z korupce prohlásil, že neodstoupí

V prvním veřejném vystoupení od minulého úterý, kdy byl zatčen federální policií FBI, zdůraznil, že neudělal nic špatného. "Nejsem vinen z žádného zločinu. Mám v úmyslu zůstat ve funkci," řekl. Vyjádřil také přesvědčení, že před soudem vyvrátí veškerá obvinění a bude plně osvobozen. Veřejnost požádal, aby mu přiznala právo presumpce neviny a vlastní obrany.

Blagojevich je po zaplacení kauce na svobodě a od středy minulého týdne pravidelně dochází do úřadu. Kontaktu s novináři se až dosud vyhýbal. Ani v pátek nepřipustil žádnou otázku a po zhruba tříminutovém prohlášení spěšně opustil sál.

Odvoláním demokratického guvernéra se už tento týden začal zabývat zvláštní výbor illinoiského parlamentu, který zvažuje možnosti, jak tuto proceduru uskutečnit. Blagojevichův advokát Ed Genson poslance upozornil, že nahrávky pořízené FBI, na nichž je údajně zachyceno, jak se snaží získat výměnou za jmenování senátora peníze nebo výnosnou funkci, zaznamenaly bezvýznamné "brebentění" a zřejmě byly pořízeny protizákonně. "Myslím, že používáte ilegálně získané důkazy," varoval.

Poslanci se budou případem zabývat opět příští týden, i když konečné stanovisko se očekává až po Novém roce. Pokud by výbor našel dostatek důkazů pro Blagojevichovo odvolání, musela by návrh na jeho sesazení schválit poslanecká sněmovna. O rozsudku by pak rozhodoval illinoiský Senát.

Obama vyzval Blagojeviche k odstoupení

Parlament by také mohl zvážit návrh na vypsání mimořádných senátních voleb. Tento postup preferují opoziční republikáni, kteří doufají, že by tak mohli získat senátní křeslo patřící dosud demokratům. Kdyby senátora jmenoval Blagojevich, je téměř jisté, že by vybral demokrata.

Guvernéra vyzvala k rezignaci řada významných osobností, včetně Baracka Obamy, který několikrát zdůraznil, že on ani nikdo z jeho týmu nemá se skandálem nic společného. Vůdce demokratické většiny ve federálním Senátu Harry Reid prohlásil, že nebude akceptovat žádného senátora, kterého by Blagojevich jmenoval.

Illinoiská ministryně spravedlnosti a generální prokurátorka Lisa Madiganová podala před týdnem návrh k nejvyššímu soudu státu Illinois, aby guvernéra dočasně zbavil funkce nebo mu alespoň odebral pravomoc jmenovat senátora. Soudci se ale odmítli tímto podnětem zabývat.

Pokud by Blagojevich rezignoval nebo byl sesazen, guvernérské pravomoci by přešly na jeho nynějšího zástupce Patricka Quinna, který už dříve uvedl, že by senátora spíše rychle jmenoval, než aby čekal měsíce na výsledky voleb. K tomuto stanovisku se kloní i oponenti zvláštních senátních voleb, které by podle nich stály miliony dolarů a nový senátor by nebyl znám do dubna. Quinn by jmenoval senátora zřejmě i tehdy, pokud by se později konaly zvláštní volby.

Kromě obvinění ze snah prodat senátorské křeslo měl Blagojevich údajně také naléhat na majitele deníku Chicago Tribune, aby propustil redakční vedení, protože guvernérovi se nelíbilo několik článků o jeho osobě. Výši případného trestu odhaduje americký tisk na 20 až 30 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků