Hlavní obsah
Fidel Castro na snímku z února letošního roku Foto: ČTK/AP

Fidel Castro po více než dvou letech promluvil na veřejnosti

Někdejší kubánský vůdce Fidel Castro se po více než dvou letech objevil na veřejnosti. Devětaosmdesátiletý lídr, který koncem března zveřejnil kritický komentář k návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v jeho zemi, ve čtvrtek zavítal do školy, pojmenované po jedné ze svých kolegyň revolucionářek Vilmě Espínové, a pronesl tam řeč.

Fidel Castro na snímku z února letošního roku Foto: ČTK/AP
Fidel Castro po více než dvou letech promluvil na veřejnosti

"Jsem si jist, že Vilma by v den, jako je ten dnešní, byla šťastná. Každý, kdo zemře v boji za revoluci, za sebou zanechá svou energii, své snažení a boj," pronesl do bílého sportovního úboru oděný Castro, jehož typický revoluční zápal brzdil poněkud ochablý hlas.

Vůdce komunistického převratu z doby před více než půl stoletím, který oslaví své devadesátiny letos v srpnu, se do chodu země nijak přímo nezapojuje.

Jeho slova jsou však obvykle konzervativnější než linie ražená o pět let mladším Raúlem, jenž se bez výraznějších změn režimu snaží otevírat zemi světu.

Castro se podle opozičního webu 14ymedio.com naposledy na veřejnosti objevil v lednu 2014, kdy otevřel výstavu prorežimního sochaře.

Častěji než on sám jsou vidět jeho názory na stránkách oficiálního tisku, kde naposledy před deseti dny v textu plném historických reminiscencí kritizoval Obamu a USA, od nichž prý Kuba "nepotřebuje žádné dary".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků