Hlavní obsah
Migranti ze zemí Střední Ameriky čekají na převoz do azylového centra po překročení řeky Rio Grande. Foto: Adrees Latif, Reuters

Farmář našel na svém ranči pět malých migrantek. Byly hladové a vyzáblé

Migrační tlak na mexicko-americké hranici neustupuje. Texaský farmář Jimmy Hobbs v neděli nejspíše zachránil život pěti malým holčičkám, které našel na svém pozemku. Hladové a vyzáblé je tam zřejmě pohodili převaděči. Informoval o tom britský deník The Independent.

Migranti ze zemí Střední Ameriky čekají na převoz do azylového centra po překročení řeky Rio Grande. Foto: Adrees Latif, Reuters
Farmář našel na svém ranči pět malých migrantek. Byly hladové a vyzáblé

„V půl deváté ráno jsem udělal kolečko kolem farmy, jen jsem projížděl a v tu ránu jsem je spatřil,” popsal Hobbs.

Když je našel, seděly vyčerpaně v blátě, nejmladší z nich dokázala sotva lézt po čtyřech.

Nejstarší holčičce je sedm, nejmladší teprve 11 měsíců. Tři pochází z Hondurasu a dvě z Guatemaly, tedy ze zemí takzvaného „Severního trojúhelníku”, kde je životní úroveň natolik bídná, že řada rodičů v zoufalství radši vyšle své děti na nebezpečnou cestu v naději, že se ve Spojených státech budou mít lépe.

„Pět malých holčiček, které tam úplně samotné a hladové brečely. Jedna na sobě ani neměla oblečení,” řekl farmář, který na místo okamžitě přivolal pohraniční stráž.

Ta je podobnými případy zavalena natolik, že přijela až po dvou hodinách. Hobbs proto mezitím dětem přinesl něco k jídlu a pití.

„Bylo opravdu vedro. Myslím, že kdybych je nenašel, tak to nepřežily,” varoval Hobbs s dovětkem, že takových situací bude v létě přibývat.

Migranti z Venezuely překračují řeku Del Rio na mexicko-texaské hranici.

Foto: Stringer, Reuters

„Tohle musí skončit. Tohle léto uvidíme hodně úmrtí, hodně utrpení,” myslí si. Holčičky, které našel, jsou naštěstí zdravé, a byly převezeny do jednoho z uprchlických center.

Společně s tamním poslancem Tony Gonzalesem vyzval prezidenta Joea Bidena, aby s migrační vlnou něco dělal. Počet dětí v zadržovacích táborech na hranici se za poslední měsíc zdvojnásobil - v tuto chvíli je jich tam podle dostupných dat přes 21 tisíc.

V březnu bylo do zadržovacích táborů na hranici s Mexikem umístěno rekordních 18 tisíc dětí. Fotografie, které ukázaly podmínky v zařízeních, veřejnost šokovaly.

Americká média v posledních týdnech tvrdě kritizují Bidena i jeho viceprezidentku Kamalu Harrisovou za to, že se na situaci na hranici stále ještě nepřijeli podívat na vlastní oči. Harrisová je přitom vyřešením migrační krize oficiálně pověřená.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků