Hlavní obsah

Drsná kampaň proti obezitě útočí na Newyorčany

Obrázky coly, která se po nalití do sklenice změní v odporně hustý, žlutý lidský tuk zdobí v současnosti stanice newyorského metra. Drsná kampaň proti obezitě má za cíl přimět Američany k zamyšlení nad tím, kolik cukru obsahují jejich oblíbené slazené nápoje a co v lidském těle způsobují.

Drsná kampaň proti obezitě útočí na Newyorčany

Kampaň doprovázená sloganem, který by se dal přeložit jako „Naléváte si kila?“, upozorňuje na miliardy skrytých kalorií, které Američané ročně zkonzumují v colách, limonádách a dalších slazených nápojích. V USA je přitom pití slazených nápojů rozšířeným zlozvykem, za rok se jich zde vypije téměř 57 miliard litrů.

Zdravotnické úřady ve státě New York proto začaly bít na poplach a zahájily plakátový útok, který má spotřebitele přimět ke změně návyků.

„Kampaň je záměrně tak ošklivá, chtěli jsme zaujmout pozornost lidí,“ řekla Cathy Nonasová, která má v rámci zdravotního odboru newyorské radnice na starosti oddělení tělesných aktivit a výživy.

„Je to hnusný,“ řekla BBC jedenáctiletá Stella Tobinová z Manhattanu, která newyorským metrem jezdí každý den. Její matka Lori s ní souhlasí, ale zároveň dodává: „Skutečně to dokáže otevřít lidem oči. Nikdy jsem netušila, že v těch nápojích je tolik cukru.“

Starosta slibuje válku nadváze

Kampaň upozorňuje především na to, že v běžné půllitrové lahvi slazeného nápoje může být obsaženo až 17 lžiček cukru. Podle výzkumů Američané v současnosti zkonzumují o 200 až 300 kalorií víc než před třiceti lety.

„Obezita je velkým problémem a my budeme dělat, co je v našich silách, abychom ji porazili,“ řekla Nonasová s tím, že „tuková“ kampaň je zatím jenom začátek.

New York už se viditelně stává bojištěm ve válce proti nadváze. Úřad starosty Michaela Bloomberga například přikázal kavárnám, restauracím a stánkům s rychlým občerstvením, aby obsah kalorií uváděly v menu.

Bojovníci za zdravou stravu uvádějí, že USA čelí epidemii obezity, která stát ročně přijde na 147 miliard dolarů. Podle vládních statistik je mezi Američany 32,2 procenta dospělých a 17,1 procenta dětí klinicky obézních.

Nadváha může vést k předčasným srdečním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, vysoké hladině cholesterolu, diabetu, rakovině, infarktu či artritidě.

Anketa
Zajímáte se o obsah cukru v nápojích?
Ano
57.7 %
Ne
42.3 %
Celkem hlasovalo 19687 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků