Hlavní obsah
Chilští studenti demonstrovali za školy zdarma. Foto: Eliseo Fernandez , Reuters

Chilští studenti násilím požadovali reformu Pinochetova školství, zatkli je

Desetitisíce studentů vyrazily ve čtvrtek do ulic chilské metropole s požadavky na reformu vzdělávacího systému, který zavedl před desítkami let režim diktátora Augusta Pinocheta. Zprvu poklidný protest v závěru přerostl v divokou potyčku s policií, při níž bylo zraněno nejméně 34 policistů. Policie zadržela 214 lidí.

Chilští studenti demonstrovali za školy zdarma. Foto: Eliseo Fernandez , Reuters
Chilští studenti násilím požadovali reformu Pinochetova školství, zatkli je

V ulicích se podle organizátorů shromáždilo na 80 000 lidí, úřady udávají 50 000 osob. Týden před čtyřicátým výročím Pinochetova puče z 11. září 1973 nesli studenti transparenty s nápisy volajícími po „konci tyranova vzdělávacího systému”. Studenti na začátku demonstrace prezentovali jedenáctistránkový návrh školské reformy, o němž chtějí s vládou jednat.

Před koncem protestu se stovky demonstrantů vyzbrojených kameny a holemi pustily do policistů, kteří odpovídali slzným plynem a vodními děly.

Chilští studenti již řadu let volají po reformě školství, která by měla kromě jiného zavést i bezplatné vzdělávání. Nynější vzdělávací systém je drahý a mnoho Chilanů ho považuje za nespravedlivý. Státem je financováno jen 36 procent školských zařízení.

Favoritka letošních prezidentských voleb, exprezidentka Michelle Bacheletová, má zpřístupnění školství chudým vrstvám obyvatel ve svém programu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků