Hlavní obsah
 

Chilští horníci poprvé telefonovali z podzemí se svými blízkými

Chilští horníci, kteří jsou už více než tři týdny zavaleni v podzemí, dostali v neděli poprvé šanci hovořit se svými nejbližšími. Bylo pro ně zřízeno speciální telefonní spojení a každá rodina mohla v izolované kabině hovořit minutu s uvězněnými, uvedla BBC.

 
Chilští horníci poprvé telefonovali z podzemí se svými blízkými

Jedna z žen, Carola Narvaezová, které hovořila se svým manželem Raulem, pak reportérům pověděla: "Řekla jsem mu , že na něj myslím, ale držel hlavu vzhůru. Akorát že mluvil non-stop a já jsem mu do řeči jen obtížně skákala."

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ministr zdravotnictví Jaime Manalich pak uvedl, že duch mužů byl telefonáty od příslušníků rodin posílen. Psychologové žádali blízké, aby jejich telefonáty vyzněly optimisticky.

Šachta, kterou se mají horníci dostat ven a která se začne razit v pondělí, nebude hotová dříve než za 90 až 120 dní. Asi pět horníků má deprese.

V neděli ale důlní inženýři uvedli, že zvažují plán B. Pokud by se využila některé ze stávajících šachet, doba by se mohla zkrátit na polovinu. [celá zpráva]

Ministr pro důlní průmysl Laurence Goldborne však řekl, že jeho odhad je jasný: „Existují tu jiné technologie, které jsme studovali, ale žádná z nich není v současnosti dost rozvinutá." [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků