Hlavní obsah
Chilská policie musela zasáhnout ve stáčírně firmy Coca Cola, kterou začaly rabovat davy lidí. Policie několik rabujících zatkla. Foto: Reuters

Chilská armáda brání rabování, zastřelila jednoho člověka

Zákaz vycházení musela vyhlásit přes noc na pondělí chilská vláda v druhém největším městě Concepción, které postihlo v sobotu silné zemětřesení. Vojáci bránící rabování zastřelili jednoho člověka a 160 dalších zatkli. Počet obětí pohromy, kterou vyvolaly otřesy o síle 8,8 na Richterově stupnici, přesáhl 700 a zničeno bylo půldruhého miliónu domů.

Chilská policie musela zasáhnout ve stáčírně firmy Coca Cola, kterou začaly rabovat davy lidí. Policie několik rabujících zatkla. Foto: Reuters
Chilská armáda brání rabování, zastřelila jednoho člověka

Místní podle MSNBC tvrdí, že co jim nezničily otřesy země, to jim vzalo moře. Během pondělí se navíc projevily dodatečné slabší otřesy.

Nedostatek potravin, vody a zhroucení služeb vyvolaly podle BBC v půlmiliónovém městě Concepcion a na řadě dalších míst nepokoje. Vláda vyslala do nejvíce postižené oblasti 10 000 vojáků, kteří se mají postarat o nastolení pořádku a zabránit rabování.

Po zemětřesení postihly pobřežní městečka a vesnice silné vlny tsunami. Námořnictvo uznalo chybu, že včas nevydalo varování před tsunami a mnoho lidí tak nestačilo uprchnout do výše položených míst. Počet obětí mohl být mnohem nižší. Ohromné vlny na řadě míst vyvrhly lodě do ulic a postarali se o dodatečnou spoušť.[celá zpráva]

Chile bylo na zemětřesení lépe připraveno

Přestože otřesy v Chile byly přinejmenším 500krát silnější než ty lednové, které zdevastovaly haitskou metropoli, počet obětí je výrazně nižší a rozsah škod také. Chile jako poměrně bohatší země zvládá koordinaci záchranných operací, zatímco na karibském ostrově se správa země zcela zhroutila a počet obětí přesáhl 200 000.

Největší rozdíl spočívá podle odborníků v kvalitě staveb. Jak zdůrazňují geologové, otřesy, jakkoliv silné, člověka nezabijí. Zabíjejí budovy nebo jiné konstrukce, které se zhroutí.

Chile postihlo v roce 1960 silné zemětřesení a moderní budovy byly proto později stavěny s ohledem na možnost, že se bude pohroma opakovat. Při sobotním zemětřesením se zhroutily především staré budovy postavené před rokem 1960.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků