Hlavní obsah

Bush chce vyslat do Iráku další tisíce vojáků

Vláda USA chce posílit americké jednotky v Iráku o dodatečných více než 20 000 vojáků. Přednost má podle prezidenta Bushe zajištění bezpečnosti v Bagdádu. USA by podle Bushových představ měly také Iráku poskytnout hospodářskou pomoc ve výši více než jedné miliardy dolarů. Prezidentovy návrhy však nehodlají podpořit opoziční demokraté, kteří mají v Kongresu většinu.

Bush chce vyslat do Iráku další tisíce vojáků

Novou strategii USA v Iráku Bush zveřejnil ve středu večer místního času v dlouho očekávaném projevu, v němž rovněž přiznal, že irácké a americké síly bojující s radikály měly být posíleny již dříve.

"Není žádná magická formule na úspěch v Iráku", řekl Bush ve svém projevu a dodal, že si uvědomuje, že tato válka je "pro amerických lid neakceptovatelná", stejně tak jako pro něj. "Kde se dosud udály chyby, nesu zodpovědnost", řekl prezident.

Americký vojenský kontingent o počtu 132.000 vojáků by měl být podle Bushe etapově navýšen o dalších 21 500 mužů. Většina, celých pět brigád, má posílit jednotky v Bagdádu, z jehož padesátikilometrového okruhu bylo dosud hlášeno na 80 procent sektářského násilí. 4000 příslušníků námořnictva hodlá Bush nasadit v provincii Anbár, která je baštou stoupenců al-Kajdá. Zvýšit se má počet amerických důstojníků začleněných do iráckých jednotek.

Časový rámec působení nových sil v Iráku prezident nesdělil. Před projevem se spekulovalo o době kratší než rok.

Další miliardy na válku

Celkové náklady nového plánu činí 6,8 miliardy dolarů, z toho 1,2 miliardy na hospodářskou pomoc a 5,6 miliardy na vyslání dodatečných jednotek do Iráku. Za téměř čtyři roky už USA poskytly na válku v Iráku přes 350 miliard dolarů.

Irák dostane od americké vlády slíbenou pomoc, musí ale rázně zakročit proti sektářskému násilí a milicím kterékoliv náboženské skupiny, řekl Bush. Vládu v Bagdádu varoval, že jinak může ztratit podporu Američanů i Iráčanů.

Premiér Núrí Málikí má více zapojit sunnity do politického procesu, připravit zákon o spravedlivějším rozdělování zisků z ropy mezi náboženské a etnické skupiny v Iráku a zmírnit vládní politiku vůči představitelům někdejší vládní strany Baas. Má také zahájit proces zaměřený na změnu ústavy. Letos se mají v Iráku konat místní volby. Irácké síly mají převzít celkovou kontrolu nad bezpečností ve všech provinciích nejpozději letos v listopadu.

Bush ve svém projevu rovněž slíbil zastavit "příliv podpory" z Íránu a Sýrie pro útoky na americké síly v Iráku. Řekl také, že Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko a státy v Perském zálivu musejí pochopit, že "porážka USA v Iráku by vytvořila nové útočiště pro extremisty, a tedy strategickou hrozbu pro jejich přežití".

Demokraté Bushův plán odmítají

Ve středu se před plánovaným projevem setkal prezident Bush s předáky opozičních demokratů k prodiskutování jeho nového plánu. Tito po setkání oznámili, že se diví, že k tomuto setkání nebyli pozváni dříve. Jejich mluvčí, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, Nancy Pelosiová, řekla, že Bushův plán nepodpoří. Jejich setkání bylo prý "oznámením, nikoliv konzultací".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků