Hlavní obsah
Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva Foto: ČTK/AP

Brazilský exprezident Lula šéfem vlády nebude, čelí obvinění z korupce

Brazilský federální soud vydal příkaz, který ruší jmenování exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva šéfem vlády prezidentky Dilmy Rousseffové. Důvodem je vyšetřování korupční aféry, jemuž by se Lula díky ministerské imunitě mohl vyhnout. Po středečním Lulově jmenování vypukly v několika brazilských městech masové protesty.

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva Foto: ČTK/AP
Brazilský exprezident Lula šéfem vlády nebude, čelí obvinění z korupce

Soudce svůj příkaz podle agentury Reuters zdůvodnil obavami o "omezení svobodného výkonu soudní moci".

Podle opozice chtěla prezidentka Luize Inácia Lulu da Silvu jmenováním do funkce šéfa své vlády uchránit před hrozícím zatčením v souvislosti s údajnou korupcí a praním špinavých peněz.

Usvědčující nahrávka

Na veřejnost se navíc ve středu dostala nahrávka, v níž to podle médií patrně potvrzuje sama Rousseffová. Prezidentka na ní svému předchůdci a politickému mentorovi říká, že mu brzy přijde nominační dekret. "Použij ho jen v případě nutnosti," dodává Rousseffová v nahrávce ze soudního odposlechu.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová se svým předchůdcem Luizem Ináciem Lulou da Silva

Foto: ČTK/AP

Nahrávku zveřejnil soudce vyšetřující korupční skandál kolem státní energetické společnosti Petrobras krátce poté, co bylo oznámeno jmenování Luly da Silva do vlády.

Rousseffová zveřejnění záznamu označila za nelegální a protidemokratické. Na nahrávce se podle ní nemluví o tom, jak uniknout vyšetřování. Co přesně znamenala její slova o použití dekretu, však prezidentka nevysvětlila.

V metropoli Brasílii proti prezidentce ve středu protestovalo podle agentury Reuters asi pět tisíc lidí. Nesli transparenty požadující rezignaci Rousseffové a zatčení Luly da Silva. Demonstrace se konaly také ve finanční metropoli státu Sao Paulu. [celá zpráva]

Brazilské protivládní demonstrace.

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Angažování Luly do čela vlády mělo podle médií rovněž pomoci Roussefové předejít odvolání z funkce, které jí hrozí kvůli chystané ústavní žalobě.

Někdejší charismatický lídr země se totiž stal díky nové funkci druhou nejmocnější politickou postavou v zemi. Lulovy schopnosti zákulisního vyjednavače by mohly oslabené prezidentce přinést potřebnou podporu od některých parlamentních stran a zabránit tomu, aby se v parlamentu našel dostatek hlasů pro zahájení procesu, který by vedl k odvolání z funkce.

Opozice žádá hlavu prezidentky

Opozice a část koalice v Kongresu se v současnosti snaží iniciovat proces, který by mohl vést k odvolání Rousseffové kvůli porušení zákona o fiskální odpovědnosti, jehož se podle svých kritiků dopustila při snaze zacelit díry v předloňském státním rozpočtu.

Nejvyšší soud ve středu rozhodoval o okolnostech případné ústavní žaloby a jeho verdikt byl pro prezidentku příznivý. Stanovil totiž, že rozhodnutí poslanecké komory Kongresu o zahájení procesu impeachmentu musí potvrdit Senát. V něm má prezidentka vyšší podporu a šance na její odvolání se tím pádem snižují.

Rousseffová nyní čelí statisícovým demonstracím požadujícím její odchod i kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Opozice tvrdí, že část z úplatků sloužila k financování předvolební kampaně Rousseffové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků