Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Caters News, AP

Experiment v Brazílii zrodil odolnější komáry

Měl to být způsob, jak v Brazílii omezit přenášení závažných onemocnění komáry, jakými jsou žlutá zimnice, krvácivá horečka dengue, virus zika a další. Genetická modifikace komářích přenašečů, tedy druhu komára tropického neboli egyptského (Aedes aegypti), jež měla vyvolat okamžitý úhyn jejich potomstva, však nakonec nevedla k omezení jejich počtu, ale zrodila zřejmě ještě odolnější jedince.

Ilustrační foto Foto: Caters News, AP
Experiment v Brazílii zrodil odolnější komáry

S odvoláním na analýzu odborného časopisu Nature Research to napsal server britského listu The Sun.

V rámci projektu britská biotechnologická společnost Oxitec v brazilském městě Jacobina v letech 2013 až 2015 vypouštěla 450 tisíc modifikovaných komárů původem z Kuby a Mexika týdně, konkrétně po dobu 27 měsíců.

Obrat po 18 měsících

Nejprve se ukázalo, že jejich „smrtelný” genom se ve velkém přenesl na místní populaci komárů Aedes aegypti a jejich počty klesaly.

Avšak po 18 měsících nastal obrat a jejich počet se opět vrátil na téměř výchozí úroveň, přičemž kombinace této komáří populace geneticky modifikovaných jedinců z komářích kmenů na Kubě a v Mexiku a brazilských komárů tropických mohla zrodit i agresivnější jedince.

Jinými slovy, někteří potomci přežili a byli dostatečně silní na to, aby se rozmnožili, upozornil web Live Science.

Pro člověka prý nejsou nebezpeční

„Tvrdilo se, že geny z těch modifikovaných se nedostanou do běžné populace, jenže se v průběhu času stal opak a jejich potomci neumírají,” cituje Live Science prohlášení Jeffreyho Powella, profesora ekologie a evoluční biologie na americké Univerzitě Yale.

„Neexistuje však žádné známé zdravotní riziko pro člověka, které by mohlo pocházet z těchto hybridů,” dodal.

Jak konstatoval časopis Nature Research, jejich nebezpečnost je ale třeba teprve ověřit.

Komár tropický (egyptský) je hmyz původem z Afriky, který se rozšířil do subtropických a tropických oblastí celého světa. Je přenašečem horečky dengue, nemoci chikungunya, žluté zimnice či viru zika.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků