Hlavní obsah
Převážení nakaženého koronavirem do nemocnice v Manausu Foto: Bruno Kelly, Reuters

Brazilská mutace viru ohrožuje celý svět, je mnohem nakažlivější

Brazílie bojuje proti variantě koronaviru P.1 z Amazonie, která by mohla ohrozit celý svět, uvedl list The Wall Street Journal. Šíření viru v Brazílii může tuto zemi s 213 miliony obyvatel změnit v globální riziko pro veřejné zdraví.

Převážení nakaženého koronavirem do nemocnice v Manausu Foto: Bruno Kelly, Reuters
Brazilská mutace viru ohrožuje celý svět, je mnohem nakažlivější

Kmen P.1, který už byl zjištěn ve 20 zemích a minulý týden se jeho výskyt potvrdil v New Yorku, je podle nové studie až 2,2krát nakažlivější než původní varianta koronaviru SARS-CoV-2. U tohoto kmene je také až o 61 procent vyšší riziko, že se lidé nakazí koronavirem opakovaně.

Zatímco vědci vědí, že P.1 je nakažlivější a náchylnější k opakovaným nákazám, zatím nedospěli k jednoznačné odpovědi, zda je také více smrtící.

Zoufalá situace v nemocnicích

„Jsme tu v zákopech a vedeme válku,” řekla 42letá sestra Andréia Cruzová, která pracuje na pohotovosti nemocnice v brazilském městě Porto Alegre. Jen během posledních tří týdnů v okolním státě Rio Grande do Sul zemřelo po nákaze koronavirem na 5000 lidí – více než za poslední tři měsíce uplynulého roku.
V nemocnici Moacyr Scliar ve městě Porto Alegre se lékaři snaží postarat o co největší počet pacientů, z nichž mnozí musí celé dny spát na židlích, zatímco lapají po dechu v rozpáleném nemocničním křídle.

„Když se pohnu, buší mi srdce a těžko se mi dýchá, jsem vyděšená,” řekla 30letá Jeanne Silvaová s tváří zkřivenou bolestí, která už 30 hodin proseděla v křesle s kyslíkovými hadičkami v nose.

Na kmen P.1 nyní připadá většina nově nakažených v Brazílii, kde mnoho lékařů uvádí, že přijímají vyšší počet mladších a jinak zdravých pacientů. Zhruba 30 procent lidí, kteří po nákaze koronavirem umírají, je nyní mladších 60 let.

Lékaři v celé Brazílii, s nimiž mluvili novináři listu WSJ, nicméně potvrzují, že rizika kmene P.1 jsou zjevná a značná. „Máme tu pacienty, kteří nejsou obézní, nemají další přidružené choroby a nejsou staří, a přesto je virus přemůže,” řekl doktor Diego Montarroyos Simões z jednotky intenzivní péče v nemocnici v severovýchodním městě Recife.

Ohnisko epidemie

I když je Brazílie domovem jen 212 milionů lidí, tedy necelých tří procent světové populace, v současnosti na ni připadá téměř třetina denních případů úmrtí na covid-19. V Brazílii už po nákaze koronavirem zemřelo více než 312 000 lidí – více obětí mají jen Spojené státy americké – a denně přibývá v Brazílii okolo 3000 dalších mrtvých z řad nakažených.

Odborníci na otázky veřejného zdraví varují, že nejde jen o brazilskou krizi, a poukazují na všeobecnou lhostejnost v USA i dalších zemích vůči rizikům, která plynou z Latinské Ameriky a dalších nenaočkovaných oblastí světa. Brazílie zatím plně naočkovala necelá dvě procenta populace.

„Objevují se tlaky na vyhlášení, že pandemie už skončila, ale konec ještě není,” řekl epidemiolog Harvardovy univerzity William Hanage. „Děsím se pomyšlení, co se stane, jestli se P.1 podaří proniknout na místa, která ještě nějakou dobu proočkována nebudou,“ dodal.

Vakcíny by měly zabírat

Vědci uvádějí, že podle předběžných studií jsou existující vakcíny, které se ve světě používají, účinné i proti kmeni P.1. Budou ale potřeba další studie, které ověří, jestli nová varianta snižuje jejich účinnost.

Čím déle bude mít koronavirus příležitost se šířit a mutovat, tím vyšší je možnost, že se objeví ještě agresivnější kmeny ohrožující pokrok očkování v USA i na dalších místech.

Varianta P.1 navíc už začala mutovat a vykazuje změny, které by ji mohly učinit ještě nakažlivější, uvedl Felipe Naveca, který pracuje pro zdravotní Nadaci Oswalda Cruze a vedl jeden z prvních výzkumů P.1. „Jestli koronaviru nezabráníme v šíření oběhu, nepřestane se vyvíjet,” varoval.

Laxní přístup k nošení roušek či respirátorů, nedodržování společenských odstupů a pomalé spuštění očkování pomohly Brazílii změnit v dokonalou líheň nových variant viru, uvádějí vědci. Kmen P.1 se poprvé objevil v průmyslovém Manausu, odkud ho pravděpodobně řidiči nákladních automobilů nevědomky pomohli rychle rozšířit po celé zemi.

Tento kmen se objevil později než britská varianta B.1.1.7 a stále zůstává do jisté míry záhadou – částečně proto, že Brazílie provádí podstatně méně testů než Británie, a údajů je tedy méně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků