Hlavní obsah
 

Bouře Beryl zasáhla Floridu a Georgii

Severovýchod Floridy a jih Georgie v pondělí ráno zasáhla tropická bouře Beryl. Na pevninu přinesla přívalové lijáky provázené větrem o rychlosti až 100 kilometrů v hodině. Nad pevninou bude podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) pozvolna slábnout.

 
Bouře Beryl zasáhla Floridu a Georgii

Beryl zasáhla pevninu nejprve 10 kilometrů od floridského města Jacksonville, kde kvůli ní zrušili oslavy dne veteránů. Bez elektřiny se ve městě ocitlo 21 000 odběratelů a zrušeny byly všechny autobusové spoje mířící k pobřeží. Zrušena byla i většina letů.

Podmínky tropické bouře ale panují až do vzdálenosti 180 kilometrů od jejího středu, takže se s lijáky a se silným větrem potýká i jihovýchod Georgie. Přepokládá se, že bouři pocítí až v Edisto Beach v Jižní Karolíně.

Kvůli bouři museli změnit už o víkendu plány lidé mířící stanovat na georgijský ostrov Cumberland.

Červená vlajka na pláži Wrightsville v Severní Karolíně u Wilmingtonu varuje plavce před dopady bouře Beryl.

Foto: ČTK/AP

Navzdory varování musela Pobřežní stráž zachraňovat tři lidi, kteří se v neděli vydali na moře a jejichž loď se ve vysokých vlnách začala potápět.

Bouře může přinést do pobřežních oblastí Floridy, Georgie a Jižní Karolíny až 20 centimetrů srážek. Meteorologové také varují, že se kvůli příchodu bouře dočasně zvýší hladina moře až o půl metru, pobřežním oblastem proto hrozí záplavy.

Beryl je druhou tropickou bouří letošní hurikánové sezóny v Atlantiku. První byla před týdnem Alberto, která byla nejčasnější bouří sezony od roku 2003. Atlantická hurikánová sezona obvykle začíná 1. června a trvá do konce listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků