Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Bílý dům odmítl Sněmovně reprezentantů spolupráci při vyšetřování Trumpa

Bílý dům v úterý odmítl výborům americké Sněmovny reprezentantů spolupráci při jejich vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře, protože toto vyšetřování považuje za „neopodstatněné a neústavní”. Informovala o tom televize Fox News s odvoláním na dopis adresovaném šéfce Sněmovny demokratce Nancy Pelosiové a lídrům výborů, které interní vyšetřování vedou.

Americký prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP
Bílý dům odmítl Sněmovně reprezentantů spolupráci při vyšetřování Trumpa

V dopise, který sepsal právní poradce Bílého domu Pat Cipollone, se uvádí, že Bílý dům nebude v této záležitosti spolupracovat s výbory Sněmovny, protože vyšetřování formálně neschválila sněmovna. Interní vyšetřování začaly tři výbory sněmovny poté, co 24. září Pelosiová oznámila, že sněmovna zahájí proces přípravy ústavní žaloby na Trumpa.

„Vaše bezprecedentní akce nedávají prezidentovi jinou možnost... Prezident Trump a jeho vláda se nemohou účastnit vašeho partyzánského a neústavního vyšetřování,” citovala z dopisu televize Fox News. Podobně se už dříve vyjádřil i Trumpův osobní právník Rudolph Giuliani, jehož citoval dnes deník The Washington Post. Giuliani také odmítl spolupracovat, dokud vyšetřování formálně neschválí sněmovna.

Odmítnutí z Bílého domu přichází ve stejný den, kdy se měl se zástupci výborů sněmovny kvůli vyšetřování sejít velvyslanec USA při Evropské unii Gordon Sondland, ale americké ministerstvo zahraničí mu v tom zabránilo. Sondland byl předvolán zřejmě i kvůli jeho zprávám z mobilního telefonu, které si psal s dalšími americkými diplomaty.

Předsedové zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu požádali v předchozích týdnech o dokumenty související s ukrajinskou aférou kolem telefonátu mimo jiné Bílý dům, ministra zahraničí Mikea Pompea či ministra obrany Marka Espera.

Ukrajinská aféra

Kauza vypukla kvůli stížnosti whistleblowera, který v srpnu upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že americký prezident vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna v ukrajinské firmě.

Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých politiků na Zelenského vyvíjet nátlak. Podle podezření Trump zneužil svůj úřad a žádal zasahování cizí země do prezidentských voleb v USA v roce 2020. Biden je považován za favorita pro získání demokratické kandidatury pro příští prezidentské volby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků