Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Beru preventivně hydroxychlorochin, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že už nějakou dobu užívá preventivně antimalarikum s obsahem látky hydroxychlorochin. Důvodem je prý to, že chce zmírnit případně obtíže, pokud by se nakazil koronavirem. Účinnost tohoto přípravku přitom není prokázána a lékaři spíše varují před vedlejšími účinky.

Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Beru preventivně hydroxychlorochin, řekl Trump

„Začal jsem to brát, protože si myslím, že je to dobré,“ řekl Trump. „Slyšel jsem mnoho dobrých příběhů,“ doplnil. Lék bere asi týden a půl, kromě něj užívá také zinek. Americké televize v reakci na prezidentova slova varovaly občany, aby lék nebrali.

Trumpovi prý lék nikdo nepředepsal, u svého lékaře si ho vyžádal sám a ten mu jej zajistil. „Ptal jsem se ho, co si o tom myslí, a odpověděl mi, že jestli ho chci, tak ho můžu brát,“ uvedl Trump. Prezident také dodal, že koronaviru nebyl vystaven.

Lék může být podle lékařů nebezpečný hlavně lidem, kteří mají problémy se srdcem. Což je v porovnání s účinností proti covidu-19 klinicky prokázáno. Lék se primárně používá při léčbě malárie a některých autoimunitních onemocnění.

Pohrozil WHO

Šéf Bílého domu míní, že daný lék je účinný, protože v této souvislosti dostává „hodně pozitivních telefonátů“. Bílý dům posléze podle CNN vydal prohlášení, že přínos léku je větší než případná rizika.

Americký prezident ve stejný den na Twitteru také pohrozil zastavením amerického financování Světové zdravotnické organizace (WHO) a přehodnocením členství USA. Jako podmínku uvedl, že se WHO musí zavázat k výrazným zlepšením do 30 dnů a prokázat nezávislost na Číně. Spojené státy jsou pro WHO největším přispěvatelem. Loni organizaci zaslaly asi 22 procent jejího rozpočtu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků