Hlavní obsah
Senátor Bernie Sanders na snímku z letošního ledna. Foto: Yuri Gripas, Reuters

Bernie Sanders oznámil kandidaturu na prezidenta USA

Nezávislý vermontský senátor Bernie Sanders v úterý oficiálně oznámil, že se znovu uchází o křeslo prezidenta Spojených států. Do voleb v roce 2020 chce vstoupit jako prezidentský kandidát demokratů, o což neúspěšně usiloval již v roce 2016, kdy ho ve stranických primárkách porazila bývalá první dáma a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Senátor Bernie Sanders na snímku z letošního ledna. Foto: Yuri Gripas, Reuters
Bernie Sanders oznámil kandidaturu na prezidenta USA

„V kampani v roce 2016 jsme zahájili politickou revoluci a nyní je čas s revolucí pokročit,“ řekl 77letý Sanders ve vermontském rozhlase.

Americká média poznamenávají, že Sanders do boje o demokratickou nominaci nevstupuje oproti roku 2016 jako podceňovaný soupeř, patří naopak k nejsilnějším kandidátům. V primárkách proti Clintonové dokázal oslovit davy a především mládež, která se stala ústřední součástí jeho úspěchu.

Sanders, který byl vnímán jako protiklad Clintonové, dokázal svou soupeřku navzdory její podpoře demokratickým vedením porazit v řadě klíčových států. Svůj boj do poslední chvíle nevzdával a teprve na konci června 2016 veřejně prohlásil, že v listopadových volbách bude volit Clintonovou. Clintonová nakonec volby s republikánem Donaldem Trumpem prohrála.

V průzkumech mezi možnými demokratickými kandidáty se Sanders spolu s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, který kandidaturu stále zvažuje, a kalifornskou senátorkou Kamalou Harrisovou objevuje na prvních místech.

O demokratickou nominaci se ucházejí i senátoři Elizabeth Warrenová, Amy Klobucharová, Kirsten Gillibrandová a senátor Cory Booker či bývalý kongresman Julian Castro.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků