Hlavní obsah
Policista Darren Wilson Foto: St. Louis County Prosecutors Office/Handout, Reuters

Bál jsem se o život, popsal zabití Afroameričana policista z Fergusonu

Bělošský policista Darren Wilson, který ve Spojených státech v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka, se cítil jako bezbranné dítě, když se o deset let mladší Michael Brown ohnal pěstí skrz otevřené okno jeho hlídkového vozu. Stojí to podle agentury Reuters v nově zveřejněných dokumentech, které obsahují podrobnosti o Wilsonově výpovědi před velkou porotou. Ta se 28letého policistu v pondělí rozhodla neobvinit.

Policista Darren Wilson Foto: St. Louis County Prosecutors Office/Handout, Reuters
Bál jsem se o život, popsal zabití Afroameričana policista z Fergusonu

Policista, který měří necelé dva metry a váží 95 kilogramů, uvedl, že zevnitř svého policejního vozu zápasil s Brownem, který byl zhruba stejně vysoký a vážil 130 kilogramů. „Cítil jsem se jako pětileté dítě,” uvedl prý Wilson.

Wilson porotě řekl, že 9. srpna Browna zastavil zhruba v polovině své dvanáctihodinové služby. Policista si prý všiml, že mladík drží krátké doutníky, jejichž krádež před chvílí nahlásili v nedalekém obchodě. S Brownem, jehož doprovázel kamarád, se policista nejdřív snažil mluvit ze svého vozu. Mladík mu ale prý nadával a smál se mu. Také údajně dal Wilsonovi dvě rány pěstí do obličeje. Wilson, který má za sebou pět let u policie, měl strach, že třetí rána by mohla být smrtící.

Policejní stanici ve Fergusonu musela v úterý hlídat Národní garda.

Foto: ČTK/AP

Ty nevystřelíš

Policista řekl, že přemýšlel, zda použije dávivý plyn nebo svítilnu, měl ale dojem, že nic z toho by nemuselo fungovat. Vytáhl zbraň, Brown ji ale popadl a kroutil s ní, dokud se Wilsonovi nezaryla do boku. Wilson prý Brownovi řekl, aby ustoupil zpět, nebo ho zastřelí.

„Okamžitě popadl mou zbraň a řekl: 'Ty jsi moc velká sračka na to, abys mě zastřelil',” vypověděl podle Reuters Wilson. Policista pak vystřelil z kabiny vozu. Brown prý ustoupil, poté se ale vrhl znovu vpřed. Wilson prý vystřelil znovu a Brown se dal do běhu. Policista pak vystoupil z auta a začal jej honit.

Na druhé straně ulice se prý Brown zastavil a obrátil se čelem k Wilsonovi. Policista prý mladíkovi řekl, aby si lehl na zem, ten to ale neudělal. Wilson začal rychle couvat a vypálil přitom několik ran.

„Věděl jsem, že jestli se ke mně dostane, zabije mě," vypověděl také Wilson. Brown utrpěl šest nebo sedm střelných ran. Wilson uvedl, že neví, kolik střel mladíka zasáhlo.

Rodina tvrdí opak

Brownova rodina a podporovatelé ale tvrdí, že policista neozbrojeného teenagera zastřelil, zatímco mladík zdvihal ruce na znamení, že se vzdává.

Incident, který se odehrál ve Fergusonu ve státě Missouri, rozdělil zemi.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Druhá noc protestů ve Fergusonu

Video: Reuters

Po pondělním osvobozujícím verdiktu poroty se konaly demonstrace na tomto předměstí St. Louis i na jiných místech v USA. Protesty ve Fergusonu provázela vlna násilí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků