Hlavní obsah

Atentátník z Bostonu si vyslechl právo nevypovídat a neřekl už nic

Jakmile si 19letý Džochar Carnajev, podezřelý ze spáchání bombového útoku při bostonském maratónu, vyslechl od soudu, že má právo nevypovídat, využil jej a naprosto se odmlčel. Podle agentury AP přestal vypovídat asi 16 hodin poté, co jej vyšetřovatelé začali na nemocničním lůžku vyslýchat. Mladík byl v pátek převezen z nemocnice do vězení.

Atentátník z Bostonu si vyslechl právo nevypovídat a neřekl už nic

AP se odvolává na policejní zdroj a na politické činitele, z nichž žádný nechtěl kvůli citlivosti informací uvést své jméno.

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva

Foto: Robin Young, ČTK/AP

Džochara poučila o jeho právech soudkyně Marianne Bowlerová ve chvíli, kdy jej zároveň informovala o obviněních, která byla proti němu vznesena. Přítomný žalobce pak upřesnil, jakou výši trestu bude požadovat, přičemž řekl, že může jít až o trest smrti.

Obviněný se tak dozvěděl mimo jiné o svém právu mlčet, o tom, že každá výpověď může být použita proti němu a že po každé otázce se smí poradit s právníkem. Také mu byl přidělen úřední obhájce poté, co potvrdil, že nemá dost peněz na to, aby si sehnal právníka sám.

Rodiče Džochara Carnajeva Anzor a Zubejdat

Foto: Reuters

Předtím, než se seznámil se svými právy, se podle amerických vyšetřovatelů ke svému činu přiznal. Média ovšem začala spekulovat, nakolik bude mít jeho přiznání váhu, když zaznělo předtím. Podle justičních expertů ale policie má k dispozici dostatek důkazů, které Carnajeva i tak z činu usvědčují.

Carnajev se dosud léčil v bostonské nemocnici Beth Israel. Podle pátečního sdělení policie byl 19letý Džochar převezen z nemocnice do věznice Fort Devens ve státě Massachusetts. Tam byl umístěn do tamějšího nemocničního zařízení pro dlouhodobě hospitalizované.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zásah proti podezřelému atentátníkovi

Video: Reuters

Všechny informace z výslechu údajného atentátníka v nemocnici jsou úředně nepotvrzené.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků