Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Amerika varuje před zhoršením vztahů CIA s britskou MI5

Bílý dům je hluboce znepokojen výrokem britského apelačního soudu, který ve středu nařídil vládě zveřejnit zprávu o mučení Brita etiopského původu americkými agenty. Zveřejnění zprávy Američanů předané britské straně na základě důvěrných vztahů tyto vztahy zkomplikuje, varoval Washington.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Amerika varuje před zhoršením vztahů CIA s britskou MI5

„Jsme verdiktem soudu hluboce zklamáni, protože jsme informace sdíleli v tajnosti a s jistými očekáváními. Jak už jsme varovali, soudní rozhodnutí zkomplikuje důvěrnou spolupráci při sdílení zpravodajských informací s Velkou Británií a stane se důležitým faktorem při našich budoucích rozhodnutích,“ uvedl Ben LaBolt, mluvčí prezidenta Baracka Obamy.

Stanice BBC uvedla, že americká vláda učiní opatření v příštích dnech. Kvůli současným sněhovým bouřím je řada jejích úřadů ve Washingtonu zavřena.

Britský apelační soud nařídil ve středu ministru zahraničí Davidu Milibandovi zveřejnit zprávu CIA o zacházení s Binyamem Mohamedem, Britem etiopského původu, po jeho zadržení v Pákistánu v roce 2002. Američané Mohameda drželi také v Maroku a ve věznici Guantánamo na Kubě, odkud byl propuštěn teprve loni. Mohamed tvrdí, že byl mučen a že o tom britské úřady věděly. [celá zpráva]

Ve zprávě pro britskou agenturu MI5 americká strana uvedla, že Mohamed byl v prvních dnech po zatčení připravován záměrně o spánek a vyšetřovatelé mu různě vyhrožovali. Zadržený to těžce psychicky nesl a věznitelé se obávali, že by mohl spáchat sebevraždu.

Soudci apelačního soudu ve středu mimo jiné uvedli, že takové zacházení, kdyby bylo prováděno za Velkou Británii, by bylo jasným porušením zákazu mučení. Britská vláda se od mučení a krutého zacházení distancovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků