Hlavní obsah
Ashton Carter Foto: Yuriko K Nakao, Reuters

Americký Senát schválil Cartera ve funkci ministra obrany

Americký Senát ve čtvrtek schválil Ashtona Cartera ve funkci ministra obrany. Nového šéfa Pentagonu vybral v prosinci prezident Barack Obama, když svou rezignaci oznámil Carterův předchůdce Chuck Hagel. Někdejší Hagelův náměstek z let 2011-2013 je první významnou schválenou výměnou v kabinetu, kterou šéf Bílého domu učinil ve druhém volebním období.

Ashton Carter Foto: Yuriko K Nakao, Reuters
Americký Senát schválil Cartera ve funkci ministra obrany

Během svého senátního slyšení šedesátiletý Carter minulý týden zdůraznil, že chce zvýšit americký rozpočet na obranu, snížit náklady na pořizování nových zbraní a zasadit se o to, aby se moderní technologie dostávaly k vojsku co nejrychleji.

Horní komora Kongresu Cartera do funkce vyslala jednoznačnou většinou hlasů v poměru 93 ku pěti. K této nebývale široké podpoře mu podle komentátorů mohlo dopomoci to, že politickými názory stojí uprostřed mezi americkou levicí a pravicí. O jeho schopnostech vést úřad podle agentury AP ve Washingtonu málokdo pochybuje, kritici mu ale vyčítají, že je spíš politikem a manažerem než vojákem.

V letech 2009-2011 vedl Carter na ministerstvu obrany odbor nákupu zbraní, technologií a logistiky, poté byl do roku 2013 Hagelovým náměstkem. Jeho výhodou mohou být podle analytiků velké zkušenosti, které by mohl uplatnit při řešení chronické krize na Blízkém východě a při přípravě na novou fázi vztahů s Afghánistánem, kde loni skončila mezinárodní bojová mise.

Carter bude po Hagelovi, Leonu Panettovi a Robertu Gatesovi čtvrtým ministrem obrany v Obamově vládě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků