Hlavní obsah
Terry Jones Foto: Rebecca Cook/files, Reuters

Americký pastor chtěl zase pálit korán, policie ho zatkla

Americká policie zatkla na Floridě kontroverzního pastora Terryho Jonese, který plánoval na výročí útoků z 11. září veřejně spálit skoro tři tisíce výtisků muslimské svaté knihy korán. Jedenašedesátiletý Jones byl ve čtvrtek zadržen kvůli nedovolenému převážení hořlavin, protože v dodávce vezl gril a také výtisky koránu polité petrolejem. Napsala o tom agentura AP.

Terry Jones Foto: Rebecca Cook/files, Reuters
Americký pastor chtěl zase pálit korán, policie ho zatkla

Policie Jonese zadržela ještě předtím, než stačil svůj plán na pálení knih zrealizovat. Pastor chtěl v parku poblíž domovského města Gainsville zničit 2 998 výtisků koránu, akcí chtěl podle svých slov uctít památku obětí útoků z 11. září 2001.

Jones je pastorem malé evangelikální církve a v souvislosti s nenávistnými akcemi zaměřenými proti muslimům na sebe upozornil už několikrát v minulosti. V roce 2010 označil 11. září za "mezinárodní den pálení koránu", veřejné pálení svatých knih si ale nakonec rozmyslel. Zúčastnil se však pálení koránu v březnu 2011, které posléze způsobilo obrovské protesty muslimů po celém světě. Během demonstrací v Afghánistánu zemřely nejméně dvě desítky lidí.

Související téma

Jones je rovněž autorem knihy Islám je ďáblovo dílo, ve které tvrdí, že islám propaguje násilí a že muslimové chtějí v USA ustavit právo šaría. V roce 2012 propagoval film Nevinnost muslimů, hanobící proroka Mohameda. Při protestech proti tomuto snímku vyšly do ulic desetitisíce lidí. V době demonstrace v Benghází byl napaden americký konzulát – zahynuli tehdy čtyři Američané včetně velvyslance.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků