Hlavní obsah
 

Americké hasiče pozabíjel při zásahu odsouzený vrah, chtěl masakr

Dva dobrovolné hasiče zastřelil a další dva postřelil na Štědrý den v newyorském městě Webster 62letý William Spengler, který si odseděl 17 let za vraždu své 92leté babičky. Utloukl ji kladivem. Vyplynulo to z vyšetřování případu. Podle policistů nastražil Spengler na hasiče past, toužil zabít co nejvíc lidí.

 
Americké hasiče pozabíjel při zásahu odsouzený vrah, chtěl masakr

„Vypadá to, že to byla past,“ uvedl velitel policie ve Websteru Gerald Pickering s dokazem na vzkaz, který vrah zanechal. Chtěl "dělat to, co dělá nejraději a nejlépe - zabíjet lidi". Chtěl zapálit celou čtvrť.

Spengler měl připravené tři automatické střelné zbraně, revolver ráže 9 mm, brokovnici ráže 18,53 mm a poloautomatickou pušku Bushmaster .223, kterou použil i Adam Lanza při nedávném masakru ve škole i střelec z kina při premiéře Batmana na předměstí Denveru.

“Tito lidé vstali v noci, aby šli uhasit oheň. Neočekávali, že se po nich bude střílet a zabijí je,“ dodal policejní šéf k osudu hasičů.

Při zásahu byli zabiti Tomasz Kaczowka a Mike Chiapperini. Postřeleni byli Joseph Hofsetter a Theodore Scardino. Postřelen byl ještě jeden náhodný kolemjdoucí.

Hasiči zasahují ve Websteru

Foto: Jamie Germano, ČTK/AP

Hořet začalo krátce před šestou hodinou ráno, a ne až dopoledne, jak se původně uvádělo. Hasiči museli kvůli střelbě přerušit zásah, takže oheň zničil sedm domů. Bylo nutné evakuovat sousedy, které při odchodu z domů kryl obrněný transportér. [celá zpráva]

Spengler po přestřelce se zasahujícími policisty obrátil zbraň proti sobě.

Zatím není znám motiv jeho činu. Agentura AP ale hovořila s jeho dobrým známým Rogerem Vercruyssem. Ten uvedl, že se Spengler nemohl snést se svou sestrou. Ta je nezvěstná a panují obavy, že uhořela. Spengler zapálil nejprve jejich společný dřevěný dům.

První dům, který střelec zapálil

Foto: Reuters

Dodal, že se Spengler začal chovat bláznivě poté, co v říjnu zemřela jeho matka, kterou k smrti miloval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků