Hlavní obsah

Americká agentura pro katastrofy fingovala tiskovou konferenci

Americká Federální agentura pro řízení záchranných prací (FEMA), která dohlíží na potírání ničivých požárů v jižní Kalifornie, se v pátek omluvila za falešnou tiskovou konferenci o vývoji situace. Na urychlené svolané setkání se zástupci médií totiž žádný novinář nepřišel, a tak si na ně zahráli sami zaměstnanci úřadu.

Americká agentura pro katastrofy fingovala tiskovou konferenci

FEMA, která se stále snaží vylepšit svou pověst po zdrcující kritice za liknavý přístup k odstraňování škod po hurikánu Katrina v roce 2005 na jihovýchodě země, tak utržila novou ostudu. K podvodu se přiznala až poté, co o "ochotnické" akci jejích zaměstnanců referoval list Washington Post.

"Můžeme a musíme konat lépe a omluvit se za tuto chybu v úsudku," prohlásil zástupce ředitele agentury Harvey Johnson. Na obhajobu svých lidí dodal, že úmyslem FEMA bylo poskytnout užitečné informace a reagovat na hromady otázek, které se jí dostaly.

Na to, že na tiskové konferenci něco nehraje, vyplynulo z videozáznamů, které chvatně pořídilo několik televizních štábů, jež na místo kvapně přišly, aby aspoň pořídily nějaké snímky. Chyběli tam nicméně skuteční reportéři a tak se pokládání otázek ujali zaměstnanci tiskového odboru FEMA.

Dobré vedení

A i ty byly podezřelé. Někdo se například zeptal Johnsona, zda je spokojen s tím, jak agentura do boje proti požárům a jejich následkům úspěšně zasáhla. Po kladné odpovědi Johnson ještě troufale dodal, že agentura má výhodu v "dobrém vedení" a že nic záporného z toho, co se dělo po řádění Katriny, se neopakovalo.

Mluvčí amerického ministra vnitřní bezpečnosti Michaela Chertoffa, který má nad FEMA dohled, označila incident za "neodpustitelný a urážlivý pro ministra". Laura Keehnerová dodala, že ministerstvo nepřipustí, aby se podobný podvod opakoval, a že rezort vážně uvažuje o přísných disciplinárních opatřeních.

Počet obětí rozsáhlých požárů v jižní Kalifornii dosahuje 12. Hasiči dostávají pod kontrolu většinu ohnisek a pozornost se soustřeďuje na vyčíslování škod, které zřejmě výrazně přesáhnou miliardu dolarů. Statisíce lidí se také zejména v oblasti San Diega opět vrací do svých domovů poté, co bylo zrušeno na mnoha místech nařízení evakuace. Na silnicích protínajících spáleniště se vytvořily kilometrové zácpy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků