Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Američané zlikvidovali svou nejsilnější atomovou bombu

Americká armáda v úterý dokončila likvidaci poslední jaderné bomby typu B53, která byla nejsilnější nukleární zbraní Spojených států v době studené války. Informovala o tom agentura AP. B53 měla sílu devíti megatun TNT a byla zhruba 600krát silnější než bomba, kterou Američané svrhli v roce 1945 na Hirošimu.

Foto: Profimedia.cz
Američané zlikvidovali svou nejsilnější atomovou bombu

Bomby typu B53 se zařadily do amerického jaderného arzenálu v roce 1962. Nálože o váze pěti tun byly sestrojeny s cílem zničit zařízení ukrytá hluboko pod zemským povrchem. Jejich nosičem byly bombardéry B-52.

Mnoho bomb B53 bylo zlikvidováno v 80. letech, značné množství ale v americkém arzenálu zůstalo až do roku 1997, kdy byly všechny vyřazeny. Od té doby byly postupně likvidovány ve speciálně zařízené továrně nedaleko texaského Amarilla. Technici zde oddělovali roznětku bomby - výbušniny o váze 150 kilogramů - od jaderného materiálu, který byl později zneškodněn samostatně.

Jaderná puma B53

Foto: Profimedia.cz

Podle amerického ministerstva energetiky se podařilo zneškodnit všechny bomby typu B53 v ročním předstihu proti původnímu plánu.

Šéf amerického úřadu pro jadernou bezpečnost Thomas D'Agostino označil dnešní likvidaci poslední bomby tohoto typu za významný milník v jaderném odzbrojování, k němuž v roce 2009 vyzval při pražském projevu prezident USA Barack Obama. "Zničením (této bomby) se svět stal bezpečnějším místem," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků