Hlavní obsah

Američané poslali do vzduchu nový "neviditelný" bezpilotní letoun

Americké vojenské letectvo v pondělí na základně Edwards v Kalifornii uskutečnilo první zkušební let nového, radarem nezjistitelného modelu bezpilotního bojového letadla. Informovaly o tom společně americké letectvo a výrobce.

Američané poslali do vzduchu nový "neviditelný" bezpilotní letoun

Letoun X-47B od firmy Northrop Grumman má uskutečnit asi 50 zkušebních letů, poté bude vyhodnocen a zváženy případné úpravy. K bojovému nasazení má být "neviditelný" bezpilotní stroj připraven do roku 2013.

Americká armáda používá v bojových akcích bezpilotní letouny již řadu let. Část vybavená kamerovými a přenosovými systémy je využívána k výzvědným cílům či sledování bojiště, část nosí zbrojní systémy a je využívána k dálkově řízenému boji nebo k ničení základen protivníka v hloubce jeho území. Dosavadní modely, mezi nimi i nejčastěji využívané typy Predator a Reaper, jsou však radarovými systémy snadno zachytitelné. Tento nedostatek má nyní vyvíjený model X-47B odstranit.

Po zkouškách v Kalifornii se má další série testů uskutečnit na základně námořního letectva v Marylandu. Pak by měly podle dostupných informací přijít na řadu zkoušky druhého prototypu.

Neviditelný bezpilotní bojový letoun X-47B

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků