Hlavní obsah
 

Američané demonstrovali za práva ilegálních imigrantů

Desetitisíce Američanů ve čtvrtek demonstrovaly po celé zemi za práva ilegálních imigrantů. Lidé protestovali i před washingtonským Capitolem za reformu legislativy tak, aby 11 miliónů ilegálních imigrantů mohlo získat občanství. Podle agentury DPA a BBC má středeční protest zvýšit tlak na poslance a senátory, kteří v současnosti debatují o příslušném zákonu.

 
Američané demonstrovali za práva ilegálních imigrantů

Demonstrace se konaly ve Washingtonu, Atlantě, New Yorku, San Francisku a desítkách dalších měst. V původech byli odboráři, zemědělci i aktivisté za práva přistěhovalců.

„Nedosáhneme reformy imigračních zákonů jen tím, že přijdeme do Washingtonu,“ řekl odborář Ben Monterosso. „Je potřeba vyjít do ulic v celé zemi.“

Demonstrace za práva imigrantů v Los Angeles

Foto: Jonathan Alcorn, Reuters

Senátoři nyní projednávají otázku práv přistěhovalců. Proti legalizaci pobytu přistěhovalců jsou republikáni. Pro prezidenta Baracka Obamu a jeho demokraty patří reforma mezi priority.

Demonstrace za práva ilegálních imigrantů před Capitolem

Foto: Charles Dharapak, ČTK/AP

Podle představ šéfa Bílého domu by mělo být především kvalifikovaným zahraničním pracovníkům usnadněno získání povolení k trvalému pobytu. Lidé bez dokladů by pak měli mimo jiné prokazovat znalosti jazyka a dějin USA.

Podle amerických médií by mohli demokraté a republikáni brzy představit kompromisní návrh.

Demonstrace za práva imigrantů ve Washingtonu

Foto: Larry Downing, Reuters

Odpůrcům návrhu nahrává vysoká nezaměstnanost v USA. Tvrdí také, že legalizace pobytu by přinesla zvýšené náklady pro jednotlivé státy unie a že by mohla vést k zesílení ilegální imigrace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků