"Tři české mladíky ve věku kolem dvaceti let zadržela v neděli na letišti v Buenos Aires policie s více než třemi kilogramy kokainu," řekla Opletalová. Jednomu ze zadržených je devatenáct, podle argentinského práva je tedy nezletilý, ostatním dvěma je kolem dvaceti.

Trojici mladíků podle mluvčí hrozí čtyři až šestnáct let vězení. Po odpykání poloviny trestu by mohli být převezeni do České republiky. Mladíky zřejmě kontaktovali pašeráci drog přímo v České republice. Uhradili jim náklady na cestu do Argentiny, ale bez zpáteční letenky.

"Teď jsou ve vyšetřovací vazbě v Buenos Aires," dodala s tím, že jejich rodiny už byly o případu informovány. Byl jim také přidělen advokát. Český konzulární úřad je se zadrženými v kontaktu.

Argentina v posledních letech zpřísnila kontroly. "Je prakticky nemožné propašovat drogu i ve vlastním žaludku, natož v kufru. Tihle mladíci ji měli ukrytou v zavazadlech," dodala mluvčí.

Pašování drog se nevyplácí

Opletalová zároveň varovala před pokusy pašovat drogy: "Pouštět se do podobných dobrodružství se rozhodně nevyplácí," dodala Opletalová.

V jihoamerických státech bylo letos zadrženo již jedenáct Čechů podezřelých z pašování drog. V září kriminalisté v Peru zajistili dva české občany, kteří se údajně pokoušeli také pašovat kokain. [celá zpráva] Od počátku roku bylo právě v Peru ze stejného důvodu zatčeno už šest Čechů. Další tři byli zatčeni v červenci v Brazílii.