"Kim Čong-un prohlásil, že Joe Biden je osoba s nízkým IQ. Vzhledem k jeho minulosti tomu tak nejspíš je. Myslím, že s ním (s Kimem) v tomto mohu souhlasit," řekl Trump.

Bývalý americký viceporezident Joe Biden

Bývalý americký viceporezident Joe Biden

FOTO: Michael Dwyer, ČTK/AP

Severokorejská tisková agentura KCNA, která obvykle tlumočí názory vedení KLDR, minulý týden označila Bidena za hlupáka s nízkou inteligencí a za imbecila, který postrádá základní lidské kvality. Urážky zazněly v severokorejských státních médiích poté, co Biden v nedávném projevu nazval vůdce Kima tyranem.

Severní Korea označila Bidena za imbecila

Útoky Trumpa na Bidena podle amerických médií sílí s rostoucí popularitou demokratického prezidentského kandidáta, který do kampaně vstoupil teprve nedávno. Podle průzkumů veřejného mínění by ve volbách Bidenovi odevzdalo hlas víc voličů než Trumpovi.

Prezidentské volby Američany čekají příští rok v listopadu.

Urážky Bidena vyvolaly kritiku demokratických politiků. Prezidentský kandidát Pete Buttigieg na twitteru napsal, že "Kim Čong-un je vražedný diktátor a viceprezident Biden čestně sloužil této zemi. Je to jen další příklad, jak chce prezident upoutat šokujícími výrazy". Kritika zazněla i z republikánského tábora. Poslanec Sněmovny reprezentantů Adam Kinzinger vyčetl Trumpovi, že "chválí diktátora" a útočí na Bidena. "Je to všechno špatně," poznamenal poslanec.