Muellerův tým se již obrátil na FBI s žádostí o prověření případu. Stopy údajně připravovaného obvinění podle portálu The Atlantic vedou k lobbistovi Jacku Burkmanovi, který se označuje za příznivce prezidenta Donalda Trumpa. Burkman mezitím ohlásil, že ve čtvrtek představí první z obětí Muellerových chlípností.

„Když jsme se minulý týden dozvěděli o tvrzeních, že ženám byly nabídnuty peníze, aby křivě obvinily zvláštního vyšetřovatele, okamžitě jsme záležitost ohlásili FBI, aby ji prošetřil,” sdělil stanici Fox News Muellerův mluvčí Peter Carr. Podrobnosti neuvedl a FBI se k případu odmítla vyjádřit.

Půl miliónu za mlčení

Kauza se do médií dostala tento týden v úterý, kdy o ní informoval list The Atlantic. Ten uvedl, že jistá žena novinářům sdělila, že jí Burkman nabídl 20 tisíc dolarů (460 tisíc korun) a také uhrazení dluhu, který vázne na její kreditní kartě, pokud Muellera obviní ze sexuálních výpadů.

Burkman v rozhovoru s Fox News prohlásil, že ženu, o které The Atlantic psal, nezná a že nikdy nikomu za podobné obvinění nezaplatil. „Je to hloupé. Tohle je Muellerův obvyklý styl, kdy se snaží odvést pozornost od vlastních problémů,” řekl.

Burkman, kterého média označují za aktivistu Republikánské strany, nicméně oznámil, že zastupuje jistou ženu, která se s Muellerem v New Yorku v srpnu 2010 dostala do blíže neupřesněné intimní situace. Podrobnosti incidentu a identitu ženy chce oznámit ve čtvrtek v hotelu v Rosslynu na předměstí Washingtonu.

Mueller kvůli vyšetřování ruské kauzy, ve které se soustředí na možnou spolupráci Trumpova někdejšího volebního štábu s Ruskem, čelí rostoucímu tlaku republikánů, aby pátrání uzavřel. Prezident Trump odmítá, že by s Moskvou kvůli volbám jakkoli intrikoval. Muellerovu práci dlouhodobě kritizuje a označuje ji za hon na čarodějnice. Očekává se, že krátce po kongresových volbách vypsaných na 6. listopadu Mueller předloží svá hlavní zjištění.