Federální soudce William Alsup v úterý v San Francisku rozhodl, že program musí po dobu, co o jeho osudu budou rozhodovat soudy, zůstat v platnosti. Účastníkům programu by jinak podle něj hrozila „vážná, nenapravitelná újma”. Soudce rozhodoval na základě několika žalob, jednu z nich podal stát Kalifornie.

Kvůli zářijovému  Trumpovu rozhodnutí zrušit program DACA se na soudy obrátilo hned několik států unie, ale i řada organizací a jednotlivců. Soudce Alsup zároveň ve svém rozhodnutí uvedl, že federální vláda nemusí přijímat nové žádosti od lidí, kteří dosud ochranu na základě programu DACA nikdy nepožívali.

V úterý se prezident Trump setkal se skupinou kongresmanů z obou parlamentních stran, aby s nimi jednal o přistěhovalecké reformě. Navrhl, aby byl migrační problém vyřešen ve dvou krocích - v prvním by šlo o ochranu hranic a řešení osudu mladých přistěhovalců chráněných dosud programem DACA, ve druhém by měly přijít na řadu obecnější záležitosti.

Součástí budoucí dohody o osudu dětí chráněných DACA musí být shoda v otázce nákladné zdi na hranicích s Mexikem, uvedl rovněž Trump, který velmi tlačí na její vybudování a hledá podporu, kde to jen jde.

Program DACA, který zavedl v roce 2012 Trumpův předchůdce Barack Obama, chrání před deportací téměř 800 000 lidí. Podle současného šéfa Bílého domu je ale neústavní.