„Ptala se nás Čína, jestli je to v pořádku, když devalvuje svoji měnu (a ztíží našim firmám konkurenceschopnost), zdaní výrazně naše zboží (USA jejich nedaní) anebo vybuduje masivní vojenský komplex uprostřed Jihočínského moře? Myslím, že ne!“ napsal Trump.

Trumpova kritika Čína na Twitteru

Čína opakovaně devalvovala jüan v loňském roce a americká vláda to ostře kritizovala s poukazem na to, že to nespravedlivě zvýhodňuje čínské exportéry. Podobně kritizuje výstavbu čínských základen na ostrůvcích ve sporných oblastech v Jihočínském moři, které si nárokuje ještě několik dalších států.

Trump ovšem nemá pravdu, když píše, že USA čínské zboží nedaní. USA zavedly celní tarify na vybrané čínské zboží, například na dodávky oceli nebo pneumatik. Trump už dříve pohrozil, že by na čínské zboží mohl uvalit 45procentní clo.

Čína reaguje opatrně

Čína zatím Trumpa za jeho kroky a výroky příliš nekritizuje, ačkoliv kvůli jeho telefonátu s tchaj-wanskou prezidentkou vznesla oficiální protest.

V reakci na jeho nejnovější Trumpovo vystoupení Peking uvedl, že by obě strany „měly dodržovat základní principy“ ve vztazích, z nichž „mají oboustranný prospěch“. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí na dotaz BBC odmítl Trumpovy výroky komentovat. Současně doplnil, že nebude spekulovat, proč „on a jeho tým“ používají takovéto „metody a jaké ideje je pohánějí“.