Asi 1200 lidí se v pátek večer shromáždilo na Washingtonově náměstí v New Yorku, kde vyzývali k obraně lidských práv a svobod. Podle organizátorů se několik tisíc lidí sešlo také v centru Bostonu. Akce nebyla označena za protest, ale shromáždění na podporu lásky a míru. V Miami a Atlantě večerní pochody narušily dopravu. Ve státě Tennessee studenti Vanderbiltovy univerzity zpívali písně za lidská práva a také jejich pochod dočasně zablokoval dopravní provoz.

Na některých akcích demonstranti nesli podobizny Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové, ale také vlajky Mexika, jehož obyvatele Trump v kampani opakovaně urážel. Na ochranu před proudem mexických uprchlíků sliboval Trump vystavět na hranici zeď. „Žádnou nenávist! Žádný strach! Imigranti jsou tu vítáni!” stálo na některých transparentech.

Demonstranti ve Filadelfii dávají najevé, že Trump není jejich prezident

Demonstranti ve Filadelfii dávají najevé, že Trump není jejich prezident

FOTO: Mark Makela, Reuters

Pětašedesátiletá Leslie Holmesová z Connecticutu jela na demonstraci do New Yorku hodinu vlakem. Uvedla, že se účastní nějakého protestu poprvé od 70. let, kdy se připojila k průvodům proti vietnamské válce. „Nechci žít v zemi, kde jsou moji přátelé vyčleňováni ze společnosti a mají strach,” řekla.

Demonstranti v San Diegu protestují proti zvolení Donalda Trumpa.

Demonstranti v San Diegu protestují proti zvolení Donalda Trumpa.

FOTO: Sandy Huffaker, Reuters

Protikladná vyjádření Trumpa

Trump v pátek demonstranty rezolutně odsoudil. „Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!” napsal na twitteru. Za několik hodin ale zcela obrátil. „Líbí se mi, s jakou vášní tito lidé sledují dění v naší úžasné zemi. Všichni se spojíme a budeme hrdí,” uvedl. Podle agentury Reuters Trumpovy tweety zdůrazňují rozpory, které provázely jeho předvolební kampaň a vyvolávaly otázky ohledně jeho vůdcovských schopností.