CBS potvrdila, že jde o nově objevené e-maily Clintonové z doby, kdy byla ve funkci ministryně zahraničí, a že nejde o pouhé kopie už nalezených a zkoumaných zpráv, oznámila televize s odvoláním na vyšetřovatele z FBI.

Vyšetřovatelé ale uvedli, že zatím nevědí, zda jsou tyto e-maily nějak důležité pro už uzavřené vyšetřování bývalé šéfky americké diplomacie a současné demokratické kandidátky do Bílého domu.

Žádný zvrat to není

Podle bývalých prokurátorů Johna R. Teakelala a Josepha E. DiGenovy ale nejde o žádný zvrat v případu, nýbrž jen o rozšíření počtu důkazního materiálu o další střípky. Uvedli to pro list The Washington Post.

Hillary Clintonová ve funkci používala soukromý e-mail, kvůli čemuž ji vyšetřovala FBI. Označila její jednání za extrémně nezodpovědné, ale tím vše skončilo, i když některé z e-mailů byly označeny jako tajné. Dvouleté vyšetřování poté uzavřela ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová bez toho, aby bylo proti Clintonové či komukoli dalšímu vzneseno obvinění.

Huma Abedinová se svým bývalým manželem Anthonym Weinerem na fotografii z července 2013

Huma Abedinová se svým bývalým manželem Anthonym Weinerem na fotografii z července 2013

FOTO: Eric Thayer, Reuters

E-maily se našly, když FBI prozkoumávala počítač někdejšího kongresmana a newyorského zastupitele Anthonyho Weinera kvůli podezření, že vedl na internetu sexuálně podbarvenou komunikaci s nezletilou dívkou.

Weiner byl manželem poradkyně Clintonové Humy Abedinové. Ta uvedla, že netuší, jak se e-maily od Clintonové dostaly do počítače jejího bývalého muže.

Ředitel FBI James Comey

Ředitel FBI James Comey

FOTO: Jonathan Ernst, Reuters

O nálezu e-mailů Clintonové minulý týden informoval šéf FBI James Comey. Okamžitě byl obviněn demokraty z nemístného vměšování do končící volební kampaně, protože se zprávy našly už dříve, ovšem on s informací vystoupil necelé dva týdny před volbami. [celá zpráva]

Comey se hájil, že on sám o těchto e-mailech dříve nevěděl, vyšetřovatelům však podle zjištění médií byly známy od počátků října. [celá zpráva]