Trumpová místy hovořila jako Obamová na sjezdu demokratů v roce 2008, když se její manžel a senátor ucházel o první nominaci strany do voleb prezidenta.

První téměř shodná pasáž přišla po deseti minutách. „Od útlého věku mi rodiče vštěpovali, že to, co v životě chceme, se musí tvrdě odpracovat, že slovo je závazek a to, co se slíbí, se má dodržet, a že se k lidem přistupuje s úctou. Učili mě a ukázali mi tyto hodnoty a morální postoje na vlastním každodenním příkladu.“

Michelle Obamová řekla v Denveru v roce 2008: „Byli jsme, Barack a já, výchovou přivedeni ke sdíleným hodnotám. Například k tomu, že to, co v životě chceme, se musí tvrdě odpracovat, že slovo je závazek, že to, co řekneme, máme také udělat, že se k lidem přistupuje důstojně a s úctou, i když s nimi nesouhlasíme.“

Michelle Obamová zdraví děti z rodin vojáků v Bílém domě

Michelle Obamová

FOTO: Mike Theiler, Reuters

Pak ještě Trumpová pronesla: „Potřebujeme předat tyto zkušenosti dalším generacím, které přijdou. Protože chceme, aby naše děti v této zemi věděly, že jedinou hranicí tvých úspěchů je síla tvých snů a tvé odhodlání tvrdě na nich pracovat.“

Totožná slova volila Obamová před osmi lety: „Barack a já jsme se rozhodli vést život podle těchto hodnot a předat je další generaci, protože chceme, aby naše děti a všechny děti v této zemi věděly, že jedinou hranicí výše tvých úspěchů je dosah tvých snů a tvé odhodlání tvrdě na nich pracovat.“

Střípky vlastních myšlenek

Trumpův tým se k opisování zatím nevyjádřil. Jeho mluvčí Jason Miller pouze prohlásil, že „nádhernou řečí (Trumpové) prosvítávala její zkušenost imigrantky a láska vůči Americe“.

Miller pak Trumpové příliš nepomohl, když ještě doplnil: „Melaniin autorský tým (v projevu) zaznamenal její životní vzory a v některých případech zahrnul střípky reflektující její vlastní myšlenky.“

Bývalá modelka a nynější módní návrhářka Melania Trumpová, rozená Knavsová, pochází ze Slovinska.