Devětadvacetiletého občana USA Mateena, který byl synem afghánských imigrantů, policie zneškodnila. Střelba na Floridě byla z hlediska počtu obětí nejkrvavější v historii USA. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Byl to ozbrojený bezpečnostní důstojník,” řekl mluvčí firmy. Dodal, že Mateena společnost zaměstnávala od 10. září 2007. Firma, která ve více než 110 zemích zaměstnává kolem 620 tisíc lidí, nyní hodlá shromažďovat informace o Mateenovi od jeho kolegů, uvedl mluvčí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V gay klubu střílel ozbrojený muž.

Firma se podle mluvčího nyní snaží zjistit, zda některé ze zbraní, které Mateen ke střelbě v klubu použil, souvisely s jeho prací. „Hodně bude záležet na informacích, které policie uvolní,” uvedl. Policie zatím uvedla, že pušku a pistoli, které Mateen použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem.

Vrah z orlandského gay klubu

Vrah z orlandského gay klubu

FOTO: Reuters

Orlando truchlí.

Prověrkami prošel

Americké úřady Mateena vyšetřovaly kvůli podezření na teroristické sklony již v roce 2013 a 2014. Do hledáčku federálních vyšetřovatelů se dostal proto, že měl před kolegy „pobuřující poznámky o terorismu”, napsal deník The Daily Mail.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Američani na mnoha místech uctívají památku obětí z gay klubu. Zdroj: Reuters

Agenti ale v obou případech, v roce 2013 i 2014, během výslechů dospěli k závěru, že není nebezpečný. Mateen se sice znal s teroristou Abu Salhou, který působil v řadách fronty An-Nusra a v roce 2014 se odpálil v Sýrii, FBI ale usoudila, že s ním měl „jen minimální kontakty“, a není tudíž nebezpečný.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé čekají ve frontě, aby darovali krev zraněným po masakru v Orlandu (video je bez zvuku). Zdroj: AP

Podle Daily Mailu byl navíc střelec z Orlanda v kontaktu i s nejmenovaným bývalým příslušníkem námořní pěchoty a agentem FBI, který se nechal zradikalizovat a verboval k džihádu další muslimy. Skončil proto ve vězení. Vloni však byl propuštěn, a to i přesto, že panovaly obavy, že bude nové džihádisty nahánět.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policie prohledala Mateenův dům i auto. Zdroj: Reuters

Představitelé FBI rovněž potvrdili, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a přísahal věrnost hlavě radikální organizace Islámský stát abú Bakrovi Bagdádímu.