Nový chicagský policejní šéf, Afroameričan Eddie Johnson, hned po uvedení do funkce řekl otevřeně: „Máme rasismus v Americe. Máme rasismus v Chicagu. To dá rozum, že bude i rasismus v našem sboru. Mým cílem je ho vykořenit.“

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Zpráva zvláštního výboru potvrdila, že ve sboru je rasismus rozšířený. Ukázala, že ze stovek lidí, které policisté v posledních letech zastřelili, bylo 74 procent Afroameričanů, i když ti tvoří jen třetinu obyvatel města. Ve zprávě o lidech zabitých nebo postřelených policisty se píše, že někteří příslušníci sboru „neberou ohled na posvátnost života, když jde o barevné“. Dodává, že policie si použitím síly a zamlčováním znepřátelila černé a Hispánce.

Na zprávě se začalo pracovat poté, co bílý policista Jason Van Dyke v říjnu 2014 zabil šestnácti ranami sedmnáctiletého Afroameričana Laquana McDonalda. Policista do něj pálil i poté, co už ležel bezvládně na zemi. Loni byl obžalován.

Starosta Emanuel sdělil, že policejní sbor musí mít důvěru obyvatel a přiznal: „není pochyb, že máme hodně co dělat.“

Chicago dlouhodobě čelí značnému násilí, které dále stoupá. Do 20. března bylo evidováno 125 vražd a 575 případů střelby, což případě vražd představuje nárůst o 84 procent.