„Je náhodně přemisťován z cely do cely. Od svého příjezdu byl už v osmi různých celách,“ uvedl vládní mluvčí Eduardo Sánchez.

Guzmána dopadli mexičtí a američtí příslušníci v pátek na severu země, půl roku poté, co z věznice Altiplano s nejvyšší ostrahou utekl tunelem dlouhým půl druhého kilometru. [celá zpráva]

Nyní ho drží v odděleném křídle věznice, odkud několik vězňů pro jistotu vystěhovali a kam přidali čtyřnásobný počet bezpečnostních kamer a nainstalovali nová elektronická čidla a další mříže. Dveře do Guzmánovy cely neustále hlídá stráž a podlahy cel byly zpevněny, aby se jimi nedalo jenom tak probourat.

Joaquín Guzmán na fotografii z vězení

Joaquín Guzmán na fotografii z vězení

FOTO: ČTK/AP

Jeden z Guzmánových právníků sdělovacím prostředkům řekl, že na jeho klienta je vyvíjen „brutální psychologický nátlak“. „Je ve velmi chladné části věznice v naprosté izolaci,“ uvedl Juan Pablo Badillo. Guzmána podle jeho slov dosud nikdo z jeho příbuzných nenavštívil.

Podle zástupce národní bezpečnostní rady Renata Salese jsou ale podmínky ve věznici podle mezinárodních norem.

Video

Expirované video

Policejní operace, při níž byl Guzmán dopaden. Zdroj: Reuters

Guzmán utekl z vězení už dvakrát. Poprvé v roce 2001, když podplatil stráže ve vězení u města Guadalajara. Znovu ho dopadli před dvěma lety v únoru, ale on loni v létě opět utekl. Tunel, který probourali jeho komplici, ústil v jeho sprchovém koutě. Guzmán se na útěku zbavil náramku pro vězně a cestou rozbíjel osvětlení v tunelu, aby případným pronásledovatelům ztížil postup.

O jeho vydání nyní usilují Spojené státy, na jejichž trh Sinaloa dodává velké množství drog. Mexické úřady už ve věci zahájily formální kroky. [celá zpráva]