Obžaloba Routha vykresluje jako opilce a kuřáka marihuany, který zabíjel zvířata a ženy ohrožoval nožem. Obhajoba naopak trvá na tom, že střílel v nepříčetnosti. Podle příbuzných trpí posttraumatickým syndromem.

27letý Eddie Routh obžalovaný Chrise Kylea

27letý Eddie Routh obžalovaný z vraždy Chrise Kylea

FOTO: Reuters

„Důkazy prokáží, že duševní poruchy, dokonce i takové, kterými tento obžalovaný může, nebo nemusí trpět, nebrání lidem, aby byli dobrými občany, kteří nerozeznají dobré od špatného,“ prohlásil na úvod přelíčení žalobce Alan Nash.

Video

Upoutávka na film Americký sniper

Soud se koná v malém texaském městečku Stephenville, jehož obyvatelstvo podle agentury AP touto kauzou žije. Kyle je navíc populární díky filmu, který za sedm týdnů promítání vynesl skoro 300 miliónů dolarů. Překonal tím rekord úspěšnosti filmu s armádní tematikou, který dosud náležel snímku Zachraňte vojína Ryana.

Problémy veteránů

Routhův případ vyvolává novou debatu o dopadech, jaké má na americké vojáky účast v bojích. Routh byl zbrojní technik a po návratu z Iráku byl na Haiti, kde pomáhal s odklízením následků zemětřesení. Z námořnictva odešel v roce 2010.

Chris Kyle na archivním snímku

Chris Kyle na archivním snímku

FOTO: Paul Moseley, ČTK/AP

Když v únoru 2013 zabil na střelnici Glen Rose jižně od Fort Worthu oba bývalé vojenské druhy Kylea a Littlefielda, odjel v Kyleově autě k sestře a k vraždám se přiznal. Řekl prý tehdy, že lidé se snaží „vysát jeho duši“.

Předtím v lednu hrozil své přítelkyni a její spolubydlící, že je zabije nožem a mečem. Pak byl hospitalizován na psychiatrii. V soudní síni byl už minulý týden při výběru poroty.

Kyle byl nasazen do Iráku čtyřikrát a „stihnul“ tam zabít 160 lidí. Sám se ale chlubil, že jich bylo 255. Po návratu založil nadaci FITCO Cares pro veterány z války, a právě v jejím rámci se do jeho blízkosti dostal Routh.