Šlo o 16milimetrovou kameru Data Acquisition Camera, jíž NASA vybavila posádku lunárního modulu na misi Apollo 14, jež přistála na Měsíci v lednu 1971. Mitchell se mise zúčastnil jako pilot.

V žalobě stojí, že kamera je majetkem NASA a k dispozici není doklad o tom, že by ji úřad převedl do Mitchellova vlastnictví. "Veškeré zařízení a majetek používaný během operací NASA zůstává ve vlastnictví NASA. pokud není výslovně sděleno, že se převádí jiné straně,“ citoval ze žaloby advokát Christopher Macchiaroli.

NASA tvrdí, že o chystaném prodeji v dražbě se dozvěděl v březnu., kdy britský aukční dům Bonhams plánoval dražbu vesmírné techniky. V seznamu položek uváděl i „videokameru z měsíčního povrchu“ a čtyři snímky pořízené na Měsíci. V detailním popisu kamery stálo, že „pochází přímo z kolekce pilota lunárního modulu Apollo 14 Edgara Mitchella“.

Novináři zjistili, že Mitchell (80) žije v městě Lake Worth na Floridě. Ještě včera však měl vypnutý telefon a jeho právník odmítl na žádosti o vysvětlení celého skandálu reagovat.