„Musíte prostě říkat pravdu a věřit v demokracii. O všem se hlasovalo. Bylo nás 33, takže 16 a plus byla většina,“ uvedl 54letý Urzúa ze svého nemocničního lůžka. Předák, kterého z více než 600metrové hloubky dolu na měď a zlato vyzvedli jako posledního, se snažil, aby ostatní muži svoji situaci přijali s filozofickým nadhledem.

„Každý den nám říkal, abychom byli silní. Když nás najdou, tak nás najdou, a když ne, tak ne,“ popsal jeden z členů jeho týmu Richard Villaroel.

 

V tu chvíli o tom nikdo nemluvil. Jakmile ale dorazila první pomoc, stalo se to předmětem vtipkováníRichard Villaroel

 

Poté, co 5. srpna došlo v dole k závalu, Urzúa vyslal muže, aby prozkoumali terén. V oblacích prachu bylo vidět jen na metr a horníci s pickupem havarovali. Cesta byla zavalena a oni odříznuti od světa. Byla potřeba stanovit příděly skrovných zásob jídla.

Znečištěná voda a půl lžíce rybiček

Denní příděl na osobu bylo půl lžíce tuňáka nebo lososa, k tomu horníci pili znečištěnou vodu plnou oleje z důlních strojů. „Mluvili jsme o tom na první poradě. Souhlasili jsme, že se o jídlo budeme dělit,“ popsal Villaroel s tím, že ztratil 12 kilogramů tělesné hmotnosti. „Mé tělo stravovalo samo sebe. Jeden z bývalých námořníků říkal, že je to kanibalismus,“ poznamenal.

Po otázce, zda se muži obávali i kanibalismu jiného druhu, se Villaroel odmlčel. „V tu chvíli o tom nikdo nemluvil. Jakmile ale dorazila první pomoc, stalo se to předmětem vtipkování,“ uvedl.

Richard Villaroel krátce poté, co ho záchranná kabina Fénix vyvezla na zemský povrch.

Richard Villaroel krátce poté, co ho záchranná kabina Fénix vyvezla na zemský povrch.

První dny byly podle Villaroela nejtěžší: „Pomoc byla daleko a my jsme byli bez naděje. Čekali jsme na smrt“. Někteří muži si našli místo na spaní a vůbec se z něj nezvedali. On sám se trápil, že nikdy neuvidí své dítě, které se mělo brzy narodit.

Jakmile k mužům pronikla průzkumná sonda a dorazila potravinová pomoc, beznaděj a rozpolcení přešly v eufórii a jednotu: „Byl to příval štěstí. Zpívali jsme hymnu a když sonda dorazila, nabarvili jsme ji. Zprvu jsme s náporem tolika adrenalinu nebyli ani schopni myslet“.

Přísahali, že o třenicích pomlčí

Villaroelova výpověď naznačila, že vztahy mezi horníky nebyly v prvních a nejtěžších dnech nejlepší. Deník El Mercurio už dříve napsal, že většina pět svých kolegů ignorovala a ti si zřídili tábor jinde. Důvodem měla být skutečnost, že je najala jiná firma. Pětice chyběla před kamerou při prvním spojení horníků s vnějším světem. Skupina se k většině znovu přidala až po intervenci svého šéfa na povrchu.

Třenice dnes žádný z horníků nepotvrdí – jakmile si muži uvědomili, že mají šanci na záchranu, učinili přísahu, že o událostech z prvních dní pomlčí. „Co se stalo v dole, zůstane v dole,“ uvedl k tomu minulý týden při videorozhovoru s příbuznými Dario Segovia.

Další z horníků, Osman Araya, pověděl svému bratrovi, že se ve skutečnosti zformovaly tři názorově odlišné skupiny. Hádky se vedly o způsobu fungování i prostor. Daniel Sanderson, horník, který zůstal na povrchu, údajně obdržel dopis od zavaleného kolegy, který popisoval neshody vrcholící pěstními souboji.

Podle Guardianu vyzkouší novou soudržnost skupiny zájem o její příběh. Horníci se dohodli, že společně napíší knihu. Rovněž výnosy z další činnosti si mají rozdělit společně. Zájem veřejnosti je obrovský a možné budoucí zisky závratné. Přenos z konečné fáze záchranné akce v televizi sledovala miliarda lidí.

Video

Expirované video

Vytažení posledního chilského horníka a mohutné oslavy (Reuters/Stream)

V pátek byli všichni horníci kromě dvou propuštěni z nemocnice. Zbývající dvojice byla převezena do jiného zdravotnického zařízení kvůli menším potížím. Podle některých informací má jeden z nich problémy se zuby a druhý trpí závratí a nauseou.