List s odkazem na zdroj z týmu záchranářů, kteří by měli v nejbližších hodinách začít vyzvedávat měsíce uvězněné horníky na povrch, napsal, že se většina k pětici mužů chovala „jako k občanům druhé kategorie“. „Byli přehlíženi a zřídili si tábor v jiné části dolu, pryč od zbytku skupiny,“ uvedl zdroj. Psychologové prý museli vymyslet strategii, jak skupinu stmelit.

„Bylo důležité donutit je pracovat společně jako tým,“ potvrdil hlavní psycholog Alberto Iturra. „Nevím, co přesně se mezi nimi událo, ale hlavní je, že problém byl vyřešen,“ řekl.

Podle El Mercurio se muži dohodli, že o neshodách během prvních 17 dní po závalu, než k nim záchranáři prorazili díru a zjistili, že jsou naživu, pomlčí. „Děly se tam věci, o nichž se nikdy nebude mluvit. Přísahali, že budou mlčet,“ citoval deník ženu jednoho z horníků. Dodal, že horníci odmítli i žádosti o rozhovory a namísto toho společně napíší knihu.

Horníci jsou v hloubce více než 600 metrů uvězněni od 5. srpna. Záchranáři na povrchu už dokončili únikový vrt a otestovali kapsli, v níž mají být horníci vytaženi. Akce by mohla začít už během úterý. [celá zpráva]

Video

V Chile vyzkoušeli záchrannou šachtu.