Stovky vojáků a policistů obsadily základny v metropoli, v Guayaquilu a v dalších městech. Poté odpalovaly granáty se slzným plynem a pálily pneumatiky. V Quitu zablokovaly letiště i přístupovou silnici k němu. Protestovaly tak proti novému zákonu, jenž jim omezuje finanční výhody.

Lidé rovněž začali hromadně vybírat z bank vklady, zavřeny zůstaly školy.

Vojáci přijíždějí k nemocnici v Quitu vysvodit prezidenta.

Vojáci přijíždějí k nemocnici v Quitu vysvodit prezidenta.

FOTO: Guillermo Granja, Reuters

Policista demonstrauje na ulici Quita

Policista demonstruje na ulici Quita.

FOTO: ČTK/AP

Correa chtěl v Quitu se vzbouřenci mluvit, ale byl překřičen a následně byl směrem k němu vypálen slzný granát. Ochranka hlavu státu rychle odvedla do budovy tamní nemocnice, z níž pak nemohl 12 hodin vyjít. Na pomoc mu musely přijít loajální vojenské jednotky. Při půl hodiny trvající akci zemřeli dva policisté a dalších 74 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AP.

Vojáci odvážejí prezidenta Correu na kolečkové křesle a s plynovou maskou na hlavě.

Vojáci odvážejí prezidenta Correu na kolečkovém křesle a s plynovou maskou na hlavě.

FOTO: ČTK/AP

AP už dříve uvedla, že protest zřejmě ke svržení vlády nepovede, protože velitel ozbrojených sil Ernesto González vyjádřil vládě podporu. Zároveň řekl, že vojáci zůstávají loajální vůči Correovi.

Prezident Rafael Correa hovoří s jednou z protestujících.

Prezident Rafael Correa hovoří s jednou z protestujících.

FOTO: ČTK/AP

Correa na adresu protestujících řekl: "Je to banda nevděčných lumpů. Nikdo nepodporoval policii tolik jako tahle vláda." Po svém vysvobození dodal: "Věřte mi, že když mě osvobodili a řekli mi, že nejméně jeden policista padl, tak jsem brečel. Ne ze strachu, ale z lítosti."

V zemi platí nadále výjimečný stav a hranice s Peru je uzavřená.

Ochranka odvádí prezidenta z místa plného plynu.

Směrem k prezidentovi někdo vystřelil slzný granát.

FOTO: ČTK/AP

Protestující vojáky a policisty rozzuřil zákon, jenž přijal Kongres ve středu a který ukončuje udělování medailí příslušníkům armády a policie, respektive bonusů při každém povýšení. Zároveň byla prodloužena z pěti na sedm let lhůta pro další povyšování. Ovšem zákon musí být nejprve zveřejněn v úředním listě, než vstoupí v platnost, a to se zatím nestalo.

Šéf centrální banky Diego Borja vyzval obyvatele ke klidu a žádal je, aby navzdory nepokojům z bank nevybírali vklady.

Vojáci obsadili letiště v hlavním městě.

Vojáci obsadili letiště v hlavním městě.

FOTO: Gary Granja, Reuters

Correa, který je spojencem venezuelského prezidenta Huga Cháveze, prosazujícího tvrdě socialistickou politiku, se v těchto dnech snaží dosáhnout rozpuštění parlamentu, v němž jeho vlastní levicová strana blokuje legislativní návrhy na krácení státních výdajů. V případě úspěchu by vládl dekretem až do nových voleb.
Ekvádor, který má 14 miliónů obyvatel, je dlouhodobě poznamenán politickou nestabilitou. V desetiletí před Correovým nástupem do úřadu pouliční protesty kvůli ekonomickým potížím způsobily pád tří prezidentů.